23 Ocak 2019
  • Ankara9°C
  • İstanbul10°C
  • İzmir12°C
  • Adana16°C

YENİ YERLEŞTİRME SİSTEMİYLE ANADOLU LİSELERİ ÇOK KAN KAYBEDECEK

Milli Eğitim Bakanlığınca daha önce sınavla öğrenci alınacak liseler açıklandı. Bu sayının önce 600, daha sonra 800 olacağı açıklanmışken, son olarak 1367 olarak açıklandı. Vefa ve İstanbul Liseleri e. Müdürü Dr. Sakin Öner’in kaleminden merkezi sınav!

Yeni Yerleştirme Sistemiyle Anadolu Liseleri Çok Kan Kaybedecek

11 Nisan 2018 Çarşamba 18:29

Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyi TEVDAK Genel Sekreteri, AES Bilim Kurulu Üyesi, Vefa ve İstanbul Liseleri eski Müdürü Dr. Sakin ÖNER nitelikli bin 367 okulun açıklanmasından sonra önemli açıklamalarda bulundu.

Nitelikli olarak açıklanan bin 367 okul incelendiğinde yarıdan fazlasının İmam Hatip Lisesi ve Meslek Lisesi olduğunu belirtti. 298 Anadolu İmam Hatip Lisesi, 449 Mesleki ve Teknik Lise nitelikli okullar listesinde yer aldı.

Bu seçimde bu okulların akademik başarılarının ve üniversiteye öğrenci yerleştirme oranlarının düşük olmasının göz önünde bulundurulmadığına yer verildi.

Geriye kalanın yarısının Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Liseleri olmak üzere 309 Fen Lisesi ve 89 Sosyal Bilimler Lisesi listede yer aldı. Bu okulların programlarının diğer okullardan farklı olması sebebiyle seçilmeleri doğrudur ve nitelikli olarak olması gereken ilk sırada bu okullar vardır.

6’da 1 okul da Anadolu Lisesi olmak üzere toplam 222 Anadolu Lisesi listede yer aldı. Edirne Lisesi, Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi, Denizli Lisesi, Eyüp Anadolu Lisesi gibi tarihi ve merkezi liselerin seçilmemesi yanlış olmuştur.

Anadolu Liseleri bazı ilçelerde fazla, bazılarında az sayıda seçilmiştir. Fazla olan ilçelerde, o ilçenin sınav kazanamayan öğrencileri başka ilçelere gitmek zorunda kalacaklardır. Başarılı olup seçilmeyen okul yönetim ve öğretim kadroları ile öğrenci ve velilerinde büyük motivasyon kaybı olacaktır.

Çözüm için bu listede yer almayan Anadolu Liselerinin çoğunun genel liseye dönüştürülerek öğrenci kontenjanlarının arttırılması gerekir. Liste İmam Hatip Liselerinin lehine, Anadolu Liselerinin aleyhinedir. Yine de bu sistem hiç sınav yapılmamasından daha iyi olduğunu belirten Öner, sınava katılımın 700, 800 bin civarında olabileceğini belirtti.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.