21 Mayıs 2019
  • Ankara15°C
  • İstanbul19°C
  • İzmir22°C
  • Adana17°C

TÜM ÇALIŞANLARIN GELİR VERGİSİ ORANLARININ DÜŞÜRÜLMESİ TBMM’DE GÜNDEMDE

Gelir vergisi kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi 28 Kasım 2018 itibarıyla TBMM’de. Kanun teklifi ile çalışanları vergi oranlarının Yüzdelik dilimlerinin 15’ten 5’e, 20’den 10’a, 27’den 15’e, 35’ten 20’ye düşürülmesi için teklif TBMM’de.

Tüm Çalışanların Gelir Vergisi Oranlarının Düşürülmesi TBMM’de Gündemde

28 Kasım 2018 Çarşamba 22:22

28 Kasım 2018 tarihi itibarıyla Gelir Vergisi Kanununun 103’üncü maddesinde yer alan, gelir vergisine tabi gelirler için belirlenen oranların düşürülmesi için TBMM Plan ve bütçe komisyonuna kanun teklifi verildi.

Kanun teklifi gerekçeleri şu şekildedir: Tüm çalışanlar kazançlarının karşılığında vergi ödemekle mükelleftir. Devlet, aldığı vergilerin büyük bir bölümünü kamuda çalışan memur ve işçiler ile özel sektördeki ücretlilerden tahsil etmektedir.

Yüksek enflasyon oranlarını göz önünde bulundurmak ve vergi adaleti açısından bir denge oluşturmak için az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması gerekirken yüksek oranda yapılan vergi kesintilerinin, çalışanlar bakımından büyük bir adaletsizlik yarattığı ortada olduğu belirtildi.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 73'üncü maddesi, "Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür. Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır" hükmünü içermektedir.

Kamuda çalışan memur ve işçiler ile özel sektörde çalışan işçilerin aylık kazançları düşünüldüğünde, her yıl düşük oranda zam uygulamasına gidilmekte ancak yüksek oranda vergi kesintisi uygulanmaktadır. Bu duruma bir de yüksek enflasyon eklendiğinde, her yıl yapılan zam ve vergi oranlarındaki dağılımın Anayasa'nın 73’üncü maddesinde vurgulandığı gibi adaletli ve dengeli bir şekilde gerçekleştirilmediği görülmektedir. Diğer taraftan sık sık çıkarılan vergi afları ise bunun en büyük nedenini ortaya koymaktadır.

Bu kapsamda vergi kesintilerindeki bahse konu adaletsizliğin dikkate alınarak söz konusu düzenleme ile adil, dengeli ve eşit bir vergi uygulamasına gidilmesi kanun teklifi ile amaçlandı.

Gelir Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi:

MADDE 1 – 31 Aralık 1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 103’üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan "% 15” ibaresi "% 5", "% 20" ibaresi "% 10", "% 27" ibaresi"% 15","% 35" ibaresi"% 20" şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2 - Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE  - Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.