19 Ocak 2019
  • Ankara2°C
  • İstanbul11°C
  • İzmir11°C
  • Adana10°C

TES, SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN KADROYA ALINMASI İÇİN KAMPANYA BAŞLATTI

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan tarafından yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakanlığında sözleşmeli olan öğretmenlerin kadroya geçirilmesi için kampanya başlatıldığı belirtildi.

TES, Sözleşmeli Öğretmenlerin Kadroya Alınması İçin Kampanya Başlattı

27 Nisan 2018 Cuma 17:16

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan tarafından yapılan basın açıklamasında Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümeti 2016 yılında çıkarılan KHK ile sözleşmeli öğretmenliği geri getirildiği belirtildi. 2011 yılında genel seçimlerin hemen öncesinde sözleşmeli öğretmenlik kaldırıldığını ve 68 bin öğretmenin kadroya geçirildiğini belirtti.

2011’de toplam 239 bin devlet memuru 4/B sözleşmeli memur kadrosundan 4/A kadrolu memurluğa geçirilmişti.

Genel Başkan Geylan, öğretmenler arasında ayrım yapılmasının doğru olmadığını ve özlük hakları, mali ve sosyal açısından birçok hak gaspına maruz kalan sözleşmeli öğretmenler için adaletin tecelli bulması gerektiğini belirtti.

Sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğünün olmadığını ve ailenin kutsallığına zarar verildiğini açıkladı. Sözleşmeli öğretmenlerden bu şekilde verim beklenmesinin yanlış olduğunu ve MEB yetkililerinin bu konuda adım atmasının zamanı geldiğini açıkladı.

Ya eş, ya iş tercihi! Öğretmenlere ya eşini ya işini tercih et mantığının yanlışlığına değinin Genel Başkan Geylan, sözleşmeli öğretmen istihdamında ne gibi bir fayda sağlandığının açıklanmasını istedi. 6 yıl çakılı kadronun esaretinde bırakılan öğretmenlere zulüm edilmemesi gerektiğini bir kez daha vurguladı.

İstihdamın zor olduğu bölgelerde sözleşmeli öğretmenlik yolu ile atama yapılmasının doğru olmadığını belirten Geylan, 1 brüt asgari ücret ile 2 brüt asgari ücret arasında zorunlu hizmet tazminatı verilerek bu sorunun aşılacağını belirtti.

Erken seçim öncesi 2011’de olduğu gibi kadro! TES, 2011 yılı genel seçimlerinde olduğu gibi, Hükümetin sözleşmeli öğretmen istihdamından vazgeçip, tüm öğretmenleri kadroya alacağını açıklamasını talep ediyor.

Türk Eğitim-Sen olarak Türkiye genelinde imza kampanyası başlatıyor ve 4/B statüsünde istihdam edilen öğretmenlerin 4/A statüsüne geçirilmesi için Başbakanlığa aşağıda bağlantıda yer alan metni imzalayarak gönderilmesini istiyor. Kampanyaya destek olmak ve Başbakanlığa ilgili yazıyı göndermek için TIKLAYINIZ.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.