19 Ocak 2019
  • Ankara3°C
  • İstanbul13°C
  • İzmir13°C
  • Adana13°C

SÖZLEŞMELİ PERSONELE EĞİTİM DURUMUNDAN TAYİN HAKKI KARARI

Türk Sağlık Sen önemli bir mahkeme kararını paylaştı. Alınan karara göre sözleşmeli personel, eğitim özründen dolayı tayin hakkı alabilecek. Sözleşmeli memura tayin hakkı konusunda yapılan açıklama haberimizde yer alıyor.

Sözleşmeli Personele Eğitim Durumundan Tayin Hakkı Kararı

18 Aralık 2017 Pazartesi 09:33

Türkiye Kamu Sen konfederasyonuna bağlı Türk Sağlık Sen sendikası tarafından önemli bir mahkeme kararı ile ilgili bilgi paylaşıldı. Sendikanın internet adresinden paylaşılan yazılı açıklama, bir sözleşmeli personelin tayin hakkı konusunda açtığı dava hakkında bilgi verildi. Buna göre sözleşmeli personel eğitim özründen tayin hakkı davasını kazandı.

Sendikanın verdiği bilgilere göre İstanbul’da görev yapan, sözleşmeli personel statüsünde bir hemşire; eğitim durumundan dolayı Aydın iline tayin istedi. Ancak bu isteği mevzuatta yeri olmadığı gerekçesiyle reddedildi.

Türk Sağlık-Sen, üye memura verilen yanıt üzerine İstanbul 10. İdare Mahkemesine dava açtı. İdare Mahkemesi davayı görüştü ve kararını açıkladı. Devlet Memurları Kanunu kapsamında istihdam edilen sözleşmeli sağlık personelinin eğitim özründen tayin hakkı olduğu ifade edildi.

Mahkemenin aldığı karara göre Bakanlık, memurun eğitim durumundan tayin hakkını eğitim süresiyle kısıtlı olacak şekilde değerlendirecek. Burada atanmak istediği yerdeki personel ihtiyacı da göz önünde bulunduracak. Sözleşmeli personel tayin hakkı konusunda bu karar önemli bir yer edindi.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.