23 Ocak 2019
  • Ankara9°C
  • İstanbul10°C
  • İzmir12°C
  • Adana16°C

SGK, KADROYA GEÇEN TAŞERON ÇALIŞANLARIN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ FARKLARINI AÇIKLADI

Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımlarında Toplu İş Sözleşmesinden Kaynaklanan Fiyat Farkının Ödenmesine dair yönetmelik hükümleri gereği kadroya geçen taşeron çalışanlara ödenecek farklarla ilgili SGK’dan açıklama yapıldı.

SGK, Kadroya Geçen Taşeron Çalışanların Toplu İş Sözleşmesi Farklarını Açıkladı

18 Nisan 2018 Çarşamba 09:51

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından kamu kurum ve kuruluşlarında kadroya geçirilen sigortalılara ödenecek toplu iş sözleşmesi farkları hakkında duyuru yapıldı. Yönetmelik değişikliği sonrasına kurumların yapacakları ödemeler, iş ve işlemlerle ilgili detaylar belirtildi.

Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımlarında toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan fiyat farkının ödenmesine dair yönetmelikte değişiklik yapılmasına ilişkin 30 Mart 2018 tarihli, 30376 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan Yönetmelik gereği yapılan açıklama şu şekildedir.

4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununun 8’inci maddesinin üçüncü fıkrası çerçevesinde yapılmış ve süresi söz konusu geçici 23’üncü maddenin birinci fıkrasında öngörülen geçiş işleminden önce ihale sözleşmesi ile birlikte sona eren toplu iş sözleşmeleri, kamu kurum ve kuruluşları itibarıyla geçiş işleminin yapıldığı tarihe kadar uygulanmaya devam edilir.

Bu döneme ilişkin uygulanacak ücret zam oranları, Yüksek Hakem Kurulunca bağıtlanan toplu iş sözleşmelerindeki TİS oranlar esas alınarak belirlenir ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca ilan edilir denilmektedir.

Bunlardan kaynaklanan işçiliğe bağlı giderlerde oluşan artışlar kamu kurum ve kuruluşlarınca fiyat farkı olarak ödenir. Fiyat farkı kapsamında yapılacak ödemeler ve yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesinde kamu kurum ve kuruluşlarınca gerekli tedbirler alınır şeklinde düzenleme yapıldığı SGK tarafından açıklandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan 5 Nisan 2018 tarihli “Toplu İş Sözleşmesinden Kaynaklanan Fiyat Farkının Ödenmesine Dair Yönetmelik Uyarınca Belirlenen Ücret Zam Oranları” başlıklı duyuru ile Yüksek Hakem Kurulunca kamu kurum ve kuruluşlarınca fiyat farkı olarak yapılacak olan ödemelerin miktarları açıklandı.

Süresi 3 aya kadar uzayan ihaleler için işçilerin günlük çıplak ücretlere %3 zam, Süresi 2 aya kadar uzayan ihaleler için işçilerin günlük çıplak ücretlere %2 zam uygulanmasına karar verildiği belirtilmiştir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ilan edilecek olan fiyat farkına ilişkin duyurunun 5 Nisan 2018 tarihinde yapılmış olması nedeniyle duyurunun yapıldığı tarihi takip eden ayın 23’üne yani 23 Mayıs 2018 tarihine kadar ücret farklarına ilişkin ek aylık prim ve hizmet belgelerinin SGK’ya verilmesi, karşılığı sigorta primlerinin de 31 Mayıs 2018 tarihine kadar ödenmesi halinde yükümlülükler yasal süresi içinde yerine getirilmiş olacaktır.

İşverenlerin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için konuyla ilgili gerekli hassasiyeti göstermeleri gerektiği konusunda SGK tarafından yapılan açıklamanın tam metni için TIKLAYINIZ.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.