18 Ekim 2019
  • Ankara19°C
  • İstanbul20°C
  • İzmir23°C
  • Adana25°C

SAĞLIK PERSONELİ ARTIK 5 DİLDE SAĞLIK HİZMETİ VERECEK

Türkçe dışındaki dil kullanımları, bazı kamu hastanelerinde uygulanmaya başlandı.

Sağlık personeli artık 5 dilde sağlık hizmeti verecek

17 Nisan 2014 Perşembe 04:28

Demokratikleşme paketinde “W, Q, X” gibi harf yasağının kaldırılmasının yer alması üzerine Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından doktor ve hemşirelere yönelik açılan Kürtçe dil kursu devam ederken, Diyarbakır Çocuk Hastanesi 5 dilde hizmet vermeye başladı.

Bölgenin en büyük çocuk hastanesi olma özelliği taşıyan Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde 5 dille sağlık hizmeti verilmeye başlandı.

Hastanenin yönlendirme tabelalarında Türkçe, Kürtçe, Zazaca, Arapça ve İngilizce ifadeler yer aldı.

Sağlık Bakanlığı Kürtçe tercüman çalıştırma gerekçesi olarak, doğu illerinin yanı sıra batıda Kürt vatandaşların yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki hastanelerde görevlendirilecek Kürtçe tercümanlar için "tercümanlar doktor ile hasta arasında köprü vazifesi görecek.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.