18 Ekim 2019
  • Ankara19°C
  • İstanbul20°C
  • İzmir22°C
  • Adana28°C

RADYOLOJİ PERSONELİNİN ÇALIŞMA SAATİ 25 SAATE DÜŞECEK Mİ?

sağlık personelinin çalışma saatleri ile alakalı olarak kanun teklifi verildi.

Radyoloji Personelinin Çalışma Saati 25 Saate Düşecek mi?

11 Mayıs 2014 Pazar 14:26

Türkiye Büyük Millet Meclisine Radyasyonun bulunduğu birimler ile alakalı olan bölümlerde çalışan sağlık personelinin çalışma saatleri ile alakalı olarak  kanun teklifi verildi.

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli Radyasyon ile muhattap olan sağlık personellerinin mesai saatlerinin 35 saaten 25 saate indirilmesi hususunda TBMM'ne kanun teklifinde bulundu. Eğer CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli'nin verdiği kanun teklifi kabul edilirse iyonlaştırıcı radyasyonla teşhis, tedavi veya araştırmanın yapıldığı yerler ile bu iş veya işlemlerde çalışan sağlık personellerinin haftalık çalışma saati 35 saatten 25 saate düşecek.

Bu değişikliğin, AB ile entegrasyon gerekçesi ileri sürülerek hazırlandığı ifade edilerek, "Avrupa ve OECD ülkelerinde bir radyoloji teknisyeni günlük mesai saatinde ortalama 20-25 hasta ve ortalama 50-60 ekspojur (şutlama) yaparken, ülkemizde ise bir teknisyen ortalama 75-80 hasta ve ortalama 250 ekspojur (şutlama) yapmaktadır. Bu yapılan düzenleme, söz konusu alanda çalışan sağlık personelinin sağlığını korumaktan uzak, yaşam ve sağlık hakkını ihlal eden bir düzenleme olduğundan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve anayasa hükümleri ile bağdaşmamaktadır" denildi.

Personel Sağlık Tr

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.