17 Haziran 2019
  • Ankara23°C
  • İstanbul29°C
  • İzmir29°C
  • Adana30°C

POMEM POLİS ALIMI YAŞ ŞARTI DEĞİŞİYOR

Emniyet Genel Müdürlüğü, Polis Akademisi Başkanlığı bünyesinden POMEM'lere gerek polis özel harekat PÖH gerekse lisans veya önlisans mezunu polis memuru alımlarında yaş şartı değişikliği teklifi Ak Parti tarafından TBMM'ye sunuldu.

POMEM Polis Alımı Yaş Şartı Değişiyor

10 Ekim 2018 Çarşamba 13:31

Ak Parti tarafından beklenen kanun teklifi TBMM'ye sunuldu. PMYO ve PAEM'deki yaş şartı değişikliği sonrasında POMEM'lere girişte yaş şartının değişmesi için Ak Parti tarafından kanun teklifi hazırlandı. İktidar partisinin teklifi hazırlamış olması çok önemlidir. Çünkü diğer kanun tekliflerinde ihtimal olsa da bu teklif kesin olarak komisyonlardan ve Genel kuruldan geçecektir.

My Memur olarak POMEM’lere yaş şartını defalarca gündeme getirmiştik. Gerek 31 Aralık olan yaş şartının gerekse 30 yaş şartının değişmesi gerekliliği ile ilgili gündem oluşturmuştuk. Daha önceki askerlik şartı, önlisans mezunu polis alımı vb. gibi şartlarda değişikliği başarmıştık. Şimdi yaş şartı da değişiyor.

POMEM'lere polis alımında yaş şartı nedir? 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1989 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak) olarak geçmektedir.

Peki POMEM’lere girişte yaş şartı için ne olacak? Yaş şartının olduğu Kanun’da “taban puanı almış olanlar arasından sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla otuz yaşından gün almayan erkek ve kadın” hükmü “taban puanı almış olan erkek ve kadın” şeklinde değiştirilmektedir.

31 Aralık tarihi ve 30 yaş şartı tamamen kaldırılıyor diyebiliriz. 1 Ocak tarihinin baz alınmasına dair yönetmelikle, 30 yaş şartının değiştirilmesi ile ilgili yönetmelik İçişleri Bakanlığı tarafından ayrıca yayımlanacaktır. My Memur olarak tüm süreçleri takip etmekteyiz.

46676.jpg

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.