16 Ekim 2018
  • Ankara11°C
  • İstanbul16°C
  • İzmir17°C
  • Adana20°C

ÖSYM'DEN BAZI İŞLEMLERDEN ÜCRET ALMAYACAK

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Yönetim Kurulu Kararı gereği iki işlem için ücret alınmayacağına dair açıklama geldi. ÖSYM artık bu iki işlemden ücret almayacak: fotoğraf yenileme ve geçmiş dönem sınav sonuç bilgileri.

ÖSYM'den Bazı İşlemlerden Ücret Almayacak

01 Şubat 2018 Perşembe 13:35

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) iki yeni işlem için ücret almayacak. ÖSYM Yönetim Kurulunca verilen karar neticesinde sınavlara başvuru yapan adayların fotoğraf yenileme işlem ücreti için ödeme alınmayacak.

Ayrıca geçmiş dönemlerde yapılan sınavlarla ilgili olarak da ücret alınmayacak. Bu kapsamda geçmiş dönemlerde gerçekleştirilen sınav sonuç belgesi edinme için de ücret kaldırıldı.

ÖSYM, sınav başvuru aşamasındaki fotoğraf yenileme işlem ücreti olan 10 TL'yi ve geçmiş dönemlere ait yeniden Sınav Sonuç Belgesi edinme ücreti olan 10 TL'yi almayacak.

ÖSYM Yönetim Kurulu; Başkanlığın karar organı olan Yönetim Kurulu, Başkan ve Başkan yardımcıları dâhil sekiz üyeden oluşur. Yönetim Kurulu üyelerinin görev süresi dört yıldır. Başkan ve Başkan yardımcıları dışındaki üyelerin aslî görevleri devam eder. Yönetim Kurulu, Başkanın çağrısı üzerine ve Başkanın oluşturduğu gündemle en az beş üye ile toplanır ve oy çokluğu ile karar alır. Oyların eşit olması hâlinde, Başkanın oyu yönünde karar alınır. Kararlarda çekimser oy kullanılamaz. Karara katılmayan üyeler gerekçelerini yazılı olarak belirtirler.

Başkan, Yönetim Kurulunun da başkanıdır. Yönetim Kurulunun, Başkan ve Başkan yardımcıları dışındaki üyeleri; Milli Eğitim Bakanlığından en az genel müdür düzeyinde bir temsilciden, Yükseköğretim Kurulundan Yürütme Kurulu üyeleri arasından belirlenecek bir temsilciden, Devlet Personel Başkanlığından en az Başkan yardımcısı düzeyinde bir temsilciden, Devlet üniversitelerinde görevli öğretim üyeleri arasından Yükseköğretim Kurulunca seçilen bir temsilciden oluşur.

ÖSYM Yönetim Kurulunun görevleri şunlardır; Sınav sorularının hazırlanması veya sınavların yapılması için gerekli ilkeleri belirler. Sınavların yürütülmesinde gerekli kılavuz, açıklama ve belgeleri onaylar. Yükseköğretim Kurulunun öngördüğü sınavları aksatmayacak biçimde diğer kurumlardan gelen talepleri karşılamak üzere, Başkanlığın yıllık iş programını oluşturur.

Sınav, ölçme, değerlendirme ve yerleştirme faaliyetlerine yönelik olarak adaylardan veya kurumlardan alınacak hizmet bedellerini ve bedel alınmayacak hizmetleri, kişi, kurum ve kuruluş itibarıyla tespit eder.

Gerekli hâllerde sınavların kısmen veya tamamen iptaline, ertelenmesine, adayların eşdeğer sınavlara alınmasına veya aday işlemlerinin geçersiz sayılmasına ve sorumlular hakkında gerekli işlemlerin başlatılmasına karar verir.

Sınav koordinatörlükleri ile buralarda görevlendirilenlerin görevlerini belirler. Bakanlar Kuruluna sunulmak üzere, doğrudan merkeze bağlı olarak kurulacak temsilciliklerin yeri ve sayısı hakkında kararlar alır.

Başkanlığın görev alanına giren diğer konular arasından Başkan tarafından gündeme alınanları görüşüp karara bağlar. Başkanlığın sınav faaliyetleri ile ilgili olarak kuracağı veya iştirak edeceği şirketler için Bakanlar Kuruluna teklifte bulunur.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.