19 Şubat 2019
  • Ankara11°C
  • İstanbul15°C
  • İzmir17°C
  • Adana18°C

NÜFUSUN YARISINDAN FAZLASI EĞİTİME TARAFKEN MEDYADA YETERİNCE YER BULAMIYOR

18 milyon öğrenci, ×2 veli, 1.2 milyon eğitim çalışanı ve atama bekleyen yarım milyon öğretmen. Nüfusun yarısı eğitime taraf ve muzdaripken gündemde yer bulamıyoruz haberiniz olsun serzenişi ile medyaya seslendi.

Nüfusun Yarısından Fazlası Eğitime Tarafken Medyada Yeterince Yer Bulamıyor

12 Nisan 2018 Perşembe 14:56

Milli Eğitim Bakanlığı Nitelikli okulların listesini açıkladı. Nitelikli olduklarından çok ne kadar da çok nitelikli liseye sahipmişiz haberimiz yolmuş meğer! Nitelikli okullar listesi katlanarak arttı ama her nedense sınavla öğrenci alması gereken Anadolu Liselerinden çok meslek liselerinin ve İmam Hatip liselerinin listede yer alması dikkatleri üzerine çekti.

Anadolu Eğitim Sendikası Başkanı Cansel Güven, nitelikli okulların seçiminde nasıl bir yol izlendiğini, kimlerin bu listeler hazırlanırken görev aldığını ve en önemlisi de milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu düzenleme için hangi öğretmen veya eğitim sendikasına danışıldığını sordu.

İl Milli Eğitimlerin hazırladığı listeler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanarak liselere giriş için merkezi sınav süreci başlatıldı. Süreç başladı ama ne kadar medyanın gündemine geldi, medya magazini, fenomeni bırakıp ne kadar bu konuyla ilgilendi?

Maalesef medyamız bir kez daha sınıfta kaldı. Bazı yayın organları, eğitim sendikaları haricinde konunun üzerine giden olmadı ve olmamaya da devam ediyor.

Direk olarak 18 milyon öğrenciyi ve dolaylı olarak da velisinden, eğitim çalışanına, atama bekleyen öğretmen adaylarından ailelerine kadar nüfusumuzun yarıdan fazlasını ilgilendiren bir konu maalesef gündemde yeteri kadar getirilip tartışılmıyor.

Her gün haber kanallarında gündeme gelen tartışmalardan birini de EĞİTİM alamıyor. Oysa en önemli sorunumuz ve geleceğimizi ilgilendiren bir konu her nedense medyanın da halkın da ilgisini çekmiyor. Eğitim neredeyse her evin içinde direk ele alınması, irdelenmesi ve işlenmesi gereken bir konuyken medyanın gözünden kaçıyor.

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Cansel Güven de konuyla ilgili olarak medyanın eğitime vermesi gereken önemi hatırlattı. En önemli konulardan birisinin eğitim olması gerekirken, ülkenin yarısından fazlasını ilgilendiren ve TEOG’un yerini alan “Merkezi Sınav” gündemden düşürülmemesi gerekirken medyanın ilgisizliğine tepkisini ortaya koydu.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.