09 Aralık 2019
  • Ankara1°C
  • İstanbul7°C
  • İzmir7°C
  • Adana11°C

NİSAN AYI (2018) AÇLIK VE YOKSULLUK RAKAMLARI AÇIKLANDI

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından 2018 Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra Memur-Sen Konfederasyonu tarafından açlık ve yoksulluk sınırına dair detaylar da belli oldu.

Nisan Ayı (2018) Açlık ve Yoksulluk Rakamları Açıklandı

10 Mayıs 2018 Perşembe 09:48

TÜİK’,n 2018 Nisan ayına dair 4 aylık enflasyon oranlarını açıklamasının ardından Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırması sonuçları da belli oldu. Buna göre Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 865 TL olarak belirlenirken yoksulluk sınırı ise 5 bin 286 TL olarak belirlendi.

2018 yılı Nisan ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırındaki artışa bakılacak olursa yapılan araştırma sonuçlarına göre Mart ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama % 0,35’lik bir düşüş yaşandı. Nisan ayında göze çarpan en büyük artışlar % 20,77 artışla marul, % 13,27 artışla havuç, % 9,51 artışla portakal; en çok göze çarpan düşüşler ise %32,41 azalışla sivri biber, %32,34 azalışla patlıcan, % 30,34 azalışla taze fasulye madde fiyatlarında yaşandığı belirtildi. Aydınlanma madde fiyatında ise Mart ayına göre % 2,9’luk bir artış gözlemlendi.

Eğitim ve ulaşım madde fiyatlarında artış yaşandı! Eğitim-kültür madde fiyatlarında % 2,40’lık bir artış oldu. Eğitim-kültür madde fiyatlarında Mart ayına göre değişimin % 13,55 artışla yurt dışı bir hafta ve daha fazla süreli turlar madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür madde fiyatlarında % 1,02 azalışla tiyatro fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.

Ulaşım madde fiyatlarında % 1,58’lik bir artış olduğu belirlendi. Mart ayına göre en göze çarpan değişimlerin % 5,97 artışla mazot, % 5,06 artışla benzin fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında ulaşım madde fiyatlarında herhangi bir düşüş gözlemlenmedi.

Mart ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim % 0,74’lük bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin % 1,99 artışla tansiyon aleti madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte sağlık madde fiyatlarında herhangi bir düşüş gözlemlenmedi.

Haberleşme ve giyim fiyatlarında düşüş var! Mart ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama % 0,51’lik bir artış gözlenirken; barınma madde fiyatlarında % 0,95’lik bir artış oldu.

Giyim fiyatlarında ise ortalama % 6,47’lik bir artış gözlendi. Giyim madde fiyatlarında en göze çarpan değişim % 28,52 artışla kadın ceketi, % 26,96 artışla elbise, % 24,48 artışla gömlek madde fiyatlarında oldu.

Bununla birlikte giyim madde fiyatlarında % 1,11 azalışla yünlü erkek kabanı, % 0,76 azalışla çocuk kabanı madde fiyatlarında düşüş gözlemlendi.

Çevre ve su madde fiyatlarında % 1,48’lik bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında en göze çarpan değişimin % 2,33 artışla pencere(pvc) madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

Haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim % 0,13’lük bir artış olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında en göze çarpan değişimlerin % 0,89 artışla telefon yedek parçaları madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında % 2,51’lik bir artış gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında en göze çarpan değişimin % 8,38 artışla makyaj malzemeleri madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında % 1,19 azalışla sabun madde fiyatında düşüş gözlemlendi.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.