19 Ocak 2019
  • Ankara2°C
  • İstanbul11°C
  • İzmir11°C
  • Adana10°C

MTA PERSONELİ GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİ

6 Nisan 2018 tarihli resmi gazetede Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü personeli görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmelik değişikliği yayımlanarak yürürlüğe girdi. Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına sözlü şartı getirildi.

MTA Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği Değişti

06 Nisan 2018 Cuma 14:34

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Personeli görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 6 Nisan 2018 tarihli ve 30383 sayılı resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü memurları için yapılacak olan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları için sözlü sınav şartı getirildi.

Tanımlar maddesinde yer alan sözlü hükümleri şu şekildedir; Görevde yükselme sınavı: Görevde yükselme suretiyle atanacakların belirlenmesi için yapılan yazılı ve sözlü sınavı, Unvan değişikliği sınavı: En az ortaöğretim düzeyinde mesleki veya teknik eğitim sonucu ihraz edilen unvanlara ilişkin görevlere atanacakların belirlenmesi için yapılan yazılı ve sözlü sınavı belirtmektedir.

Şube Müdürü kadrosuna atanabilmek için; En az dört yıllık yüksek öğrenim görmüş olmak, Uzman, APK Uzmanı, Mali Hizmetler Uzmanı, Eğitim Uzmanı, Araştırmacı, Müze Araştırmacısı, Mühendis, Jeolog, Mimar, Şehir Plancısı, Fizikçi, Paleontolog, Jeomorfolog, Arkeolog, Kimyager, Çocuk Gelişimcisi, İstatistikçi, Ekonomist, Matematikçi kadrolarından birinde en az iki yıl çalışmış olmak veya Şef, Tekniker, Teknisyen, Ressam, Muhasebeci, Mütercim, Kütüphaneci, Çözümleyici, Programcı kadrolarından birinde en az üç yıl çalışmış olmak gerekir.

Kreş işlerini yürüten şube müdürü kadrosuna atanabilmek için sosyal hizmetler, çocuk gelişimi ve eğitimi, psikoloji ve çocuk sağlığı alanlarında en az dört yıllık yüksek öğrenim görmüş olmak veya yüksek öğretmen okulundan veya benzeri öğrenim kuruluşlarından mezun olup, okul öncesi öğretmeni unvanı almış olmak gerekir.

Tabiat Tarihi Müze Müdürü kadrosuna atanabilmek için; En az dört yıllık yüksek öğrenim görmüş olmak, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında İngilizce dilinde en az (D) düzeyinde başarılı olmak gerekir.

APK Uzmanı, Mali Hizmetler Uzmanı, Araştırmacı kadroları ile bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendinin (2) numaralı alt bendinde, aynı fıkranın (c) bendinin (1) ve (2) numaralı alt bentlerinde, aynı fıkranın  (d), (e), (f) bentlerinin (1) numaralı alt bentlerinde  belirtilen kadrolarda veya en az lisans düzeyinde öğrenim gerektiren unvan değişikliğine tabi kadrolarda asaleten en az iki yıl çalışmış olmak gerekir.

Hukuk Müşaviri kadrosuna atanabilmek için; Hukuk fakültesi mezunu olmak, APK Uzmanı, Mali Hizmetler Uzmanı, Araştırmacı kadroları ile bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendinin (2) numaralı alt bendinde, aynı fıkranın (c), (f) bentlerinin (1) ve (2) numaralı alt bentlerinde, aynı fıkranın (d), (e) bentlerinin (1) numaralı alt bentlerinde belirtilen kadrolarda veya en az lisans düzeyinde öğrenim gerektiren unvan değişikliğine tabi kadrolarda asaleten en az iki yıl çalışmış olmak gerekir.

Koruma ve Güvenlik Şefi kadrosuna atanabilmek için; En az iki yıllık yüksek öğrenim görmüş olmak, Genel Müdürlük teşkilatında en az iki yıl koruma ve güvenlik görevlisi olarak çalışmış olmak, 10/6/2004 tarihli ve 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunda belirtilen diğer şartları taşımak gerekir.

Şef kadrosuna atanabilmek için; En az iki yıllık yüksek öğrenim görmüş olmak, Bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinin  ikinci fıkrasının (f) bendinin (2) numaralı alt bendinde yer alan kadrolarda en az beş yıl çalışmış olmak gerekir.

Uzman (TH) kadrosuna atanabilmek için; Üniversitelerin mühendislik bölümlerinden mezun olmak, Genel Müdürlük teşkilatında en az on yıl mühendis olarak çalışmış olmak gerekir.

Uzman (GİH) veya Eğitim Uzmanı kadrosuna atanabilmek için; En az dört yıllık yükseköğrenim görmüş olmak, Genel Müdürlük teşkilatında Şef, Koruma ve Güvenlik Şefi, Çözümleyici, Programcı, Muhasebeci kadrolarında en az on yıl çalışmış olmak gerekir.

Müze Araştırmacısı kadrosuna atanabilmek için; Üniversitelerin arkeoloji ve sanat tarihi, sanat tarihi, arkeoloji, antropoloji, Latin Dili ve Edebiyatı bölüm ve/veya anabilim dallarının birinden mezun olmak, (1) numaralı alt bentte belirtilen öğrenim alanlarından mezun olduktan sonra Genel Müdürlük teşkilatında en az üç yıl çalışmış olmak gerekir.

Başmühendis kadrosuna atanabilmek için; Mühendislik fakültelerinin jeoloji, jeofizik, petrol, maden, metalurji, kimya veya makina bölümlerinin birinden mezun olmak, Genel Müdürlük teşkilatında en az on yıl mühendis olarak çalışmış olmak gerekir.

Çözümleyici kadrosuna atanabilmek için; En az dört yıllık yüksek öğrenim görmüş olmak, Bilgisayar sistemleri yönetimi ile sistem çözümleme veya sistem programlama konularını bildiğini belgelemek, En az iki bilgisayar işletim sisteminin uygulamasını bildiğini belgelemek, Programcı kadrosunda en az iki yıl çalışmış olmak gerekir.

Sivil Savunma Uzmanı kadrosuna atanabilmek için; En az dört yıllık yüksek öğrenim görmüş olmak, Şef, Koruma ve Güvenlik Şefi, Çözümleyici, Programcı, Muhasebeci kadrolarında en az beş yıl çalışmış olmak gerekir.

Muhasebeci kadrosuna atanabilmek için; En az iki yıllık yüksek öğrenim görmüş olmak, Son iki yılı Genel Müdürlük teşkilatında olmak üzere bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinin ikinci fıkrasının (f) bendinin (2) numaralı alt bendinde yer alan kadrolarda en az beş yıl çalışmış olmak gerekir.

Memur, Sekreter, Haberleşme Memuru, Ayniyat Memuru, Veznedar, Harita Çizimcisi, Çocuk Eğitimcisi, Obzerver kadrolarına atanabilmek için; En az lise veya dengi okul mezunu olmak, Son iki yılı Genel Müdürlük teşkilatında olmak üzere bu Yönetmeliğin  5 inci maddesinin  ikinci fıkrasının (g) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan kadrolarda en az üç yıl çalışmış olmak gerekir.

Programcı Yardımcısı, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Bilgisayar İşletmeni kadrolarına atanabilmek için; En az lise veya dengi okul mezunu olmak, Bilgisayar kullanım bilgisine sahip olduğunu belgelemek, Son iki yılı Genel Müdürlük teşkilatında olmak üzere  bu Yönetmeliğin  5 inci maddesinin  ikinci fıkrasının (g) bendinin  (1) numaralı alt bendinde yer alan kadrolarda en az üç yıl çalışmış olmak gerekir.

Koruma ve Güvenlik Görevlisi kadrosuna atanabilmek için; En az lise veya dengi okul mezunu olmak, 10/6/2004 tarihli ve 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunda belirtilen diğer şartları taşımak, Son iki yılı Genel Müdürlük teşkilatında olmak üzere  bu Yönetmeliğin  5 inci maddesinin  ikinci fıkrasının (g) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan kadrolarda en az üç yıl çalışmış olmak gerekir.

Şoför kadrosuna atanabilmek için; En az lise veya dengi okul mezunu olmak, En az (B) sınıfı sürücü belgesine sahip olmak, Son iki yılı Genel Müdürlük teşkilatında olmak üzere  bu Yönetmeliğin  5 inci maddesinin  ikinci fıkrasının (g) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan kadrolarda en az üç yıl çalışmış olmak gerekir. Resmi gazete değişiklik metni için TIKLAYINIZ.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.