15 Temmuz 2019
  • Ankara21°C
  • İstanbul23°C
  • İzmir27°C
  • Adana28°C

MEMURU ÖDÜLLENDİRMEK İSTEYEN AMİR (TORBA KADRO) 68/B TEKLİF ETMELİDİR

Sivil Memurlar Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Ercan Büyükkaya tarafından yapılan açıklamada Ödüllendirmek İsteyen Amirin “Torba Kadro” kapsamında 657 DMK ile 68/B maddesi gereği alt derecedeki memur için kadro teklifi talebi.

Memuru Ödüllendirmek İsteyen Amir (Torba Kadro) 68/B Teklif Etmelidir

07 Nisan 2019 Pazar 22:09

Sivil Memurlar Sendikası tarafından yapılan açıklamada teşkilat ziyaretleri esnasında kurum amirlerinin dile getirdikleri taleplerinden bir tanesi de mahiyetindeki görevlerini laiki ile yapan örnek memurlara ödüllendirme arayışı içerisinde olmalarıdır denildi.

Bu kapsamda Devlet Memurlarına derece yükselmeleri için beklemeleri gereken süre kaydı aranmaksızın kanununda aranan şartları taşımaları kaydı ile görev yaptıkları derecelerinden daha alt dereceler için teklifte bulunabilir. Yapılan bu teklifler atamaya yetkili amir tarafından değerlendirilip uygun bulunan kişilerin ataması yapılır.

Bu kapsamda Torba Kadro Uygulamasının Yasal Dayanağı ve Kimlerin Yararlanabileceği 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 68/B maddesi ile düzenlenmiştir.

Devlet Memurları Kanunu’nun 68/b maddesi kapsamında atananlar atandıkları kadronun aylık (Ek gösterge dahil) ve diğer haklarından yararlanırlar.

ÖZLÜK VE MALİ HAKLARDA ÖNEMLİ KAZANÇ

Devlet Memurlar için bu önemli bir kazanç oluşturur. Atanmak istenilen kadrolara normal derece yükselmesi veya kademe ilerlemesi marifetiyle atanacakları sürenin bir kaç yıl öncesinden atanarak özlük haklarından faydalanırlar. Atandıkları bu kadronun özlük haklarından yararlanmaya atandıkları gün itibariyle başlarlar.

Torba kadroda geçen her yıl kademe ilerlemesinde ve her üç yıl derece ilerlemesinde dikkate alınır. Buna göre; Devlet Memurları Kanunu’nun eğitim ve öğretim sınıfı ile sağlık hizmetleri sınıfında yer alan personellerin dışındaki diğer 10 sınıfta görev yapan tüm memurlar torba kanun uygulamasından faydalanır.

Torba kadroya teklif edilecek kişi yükseköğrenim görmüş olması şarttır.

TORBA KADROYA ATANMAK İÇİN ARANAN HİZMET SÜRELERİ

1 inci dereceli ve ek göstergesi 5300 ve daha yukarıda olan kadroya atanması için en az 12 yıl hizmetinin bulunması şarttır.

1 inci ve 2 nci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300’den az olan kadroya atanması için en az 10 yıl hizmetinin bulunması şarttır.

3 üncü ve 4 üncü dereceli kadrolar için en az 8 yıl hizmetinin bulunması şarttır.

Ayrıca bu süreler 4 yıl ve üzeri yükseköğrenim görenler için geçerlidir. Memur 4 yıldan az yükseköğrenim görmüşse yukarıda yer alan sürelere 2 şer yıl ilave edilir.

TORBA KANUN KAPSAMINDA DİKKATE ALINACAK SÜRELER

Torba Kanun kapsamında 1-4 dereceli kadrolara atanmak için aranan hizmet süresi hesaplanırken kişinin memuriyet görevi dışında maddede ifade edilen işlerde çalışılan süreler de hizmet süresinin hesabına katılır.

68/b kapsamında yapılan atamalarda hizmet süresinin hesabına tamamı katılan çalışmalar;

217 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 nci maddesi kapsamına dâhil kurumlarda fiilen çalışılan süreler,

Yasama Organı Üyeliğinde geçen süreler,

Belediye başkanlığında, belediye ve il genel meclisi üyeliğinde geçen süreler,

Kanunlarla kurulan fonlarda geçen süreler,

Muvazzaf askerlikte, okul devresi dâhil yedek subaylıkta geçen süreler ile uluslararası kuruluşlarda geçen sürelerin tamamı dikkate alınır.

Hizmet süresinin hesabında 3/4’ü dikkate alınan çalışmalar;

Yükseköğrenim gördükten sonra özel kurumlarda veya serbest olarak çalıştıkları sürenin altı yılı geçmemek üzere dörtte üçü dikkate alınır. Özel sektörde çalışılan sürenin hesabında sadece yurt içinde çalışılan süre değil yurtdışında çalışılan süreler de dahil edilir.

Üst Düzey Kadrolara Atanmada Askerlikten Sonra Özel Sektörde Geçen Sürenin Hesabı ve Olası Sakıncaları

Devlet Memurları Kanunu’nun 68/b maddesine göre yapılacak atamalarda hizmet süresi hesaplanırken dikkate alınan süreleri yukarıda ifade etmiştik. Bu sürelerden bir kısmı tamamen dikkate alınırken bir kısmı da 3/4 oranında ve en fazla 6 yılı geçmemek kaydıyla dikkate alınmaktadır. Ancak maddede belli görevler için askerlikten sonra özel sektörde çalışılan sürenin tamamı dikkate alınmaktadır.

Sivil Memurlar Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Ercan Büyükkaya tarafından yapılan açıklamada kurum amirlerinin bu kapsamda tekliflerde bulunması çalışan personeli motive edecektir denildi.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.