15 Temmuz 2019
  • Ankara21°C
  • İstanbul23°C
  • İzmir27°C
  • Adana28°C

MEMUR VE KAMU PERSONELİ ALIM İLANI SÜRECİ NASIL İŞLER?

Memur ve kamu personeli alımlarında boş kadrolar ve alım yapılacak personel sayısını kim belirler? Personel alım ilanı duyuru süreci nasıl gerçekleşir.

Memur ve Kamu Personeli Alım İlanı Süreci Nasıl İşler?

12 Nisan 2019 Cuma 12:18

Memur ve kamu personeli atamalarında, ataması gerçekleştirilecek olan boş kadrolar nasıl belirlenir ve boş kadrolar nasıl ilan edilir bu haberimizde sizlerle bunu paylaşacağız.

Bildiğiniz üzere tüm bakanlıklar ve birçok kamu kurum ve kuruluşu kamu personeli alımı ilanı, memur alımı ilanı yayınlamaktadır. Bu sürecin ilk basamağında ise; kamu kurum ve kuruluşunun ihtiyacın bulunduğu boş kadroları ve kadrolara ait sınıf ve derecelerin Devlet Personel Başkanlığına (DPB) bildirilmesi bulunmaktadır.

  1. Atama Yapılacak Boş Kadroların Dpb’ye Bildirilmesi

Boş kadrosu bulunan kamu kurum ve kuruluşu ihtiyacı olan personelin sayısını sınıfını ve derecesini Devlet Personel Başkanlığına iletmektedir.  Kamu personeli ve memur alımı için ilk basamak bahsettiğimiz üzere ihtiyacın bildirilmesi aşamasıdır.

  1. İlana Çıkma ve Duyurma

Devlet Personel Başkanlığı (DPB) Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşlarından gelen bilgileri derler ve duyuru basamağını bu şekilde tamamlar. Atama yapılacak olan boş kadroların sınıf ve derecelerini, kadroların bulundukları kurum ve yerlerini, kadrolara alınacak personel sayılarını, alınacak personelin genel ve özel şartlarını, en son başvurma tarihini, başvurulacak mercileri, sınav yerlerini ve zamanlarını ve gerek görülen diğer bilgiler Devlet Personel Başkanlığı tarafından  ilan edilir.

Kamu personeli alımı ve memur alımı ile alakalı ilan 15 gün süresince Resmi gazete, Gazeteler ve radyo gibi ulusal iletişim araçları ile duyurulur. Duyuru, personel alımı son başvuru gününden en az 15 gün önce yayınlanır.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.