21 Mayıs 2019
  • Ankara15°C
  • İstanbul19°C
  • İzmir22°C
  • Adana17°C

MEB 2019 YILI İÇİN 594 ÖĞRETMENİ YURT DIŞINDA GÖREVLENDİRECEK

Milli Eğitim Bakanlığı MEB 2019 yılı için Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmenleri Seçme Sınavı Başvuru Kılavuzunu yayımladı. 594 öğretmen sınavla girecek. Yurt dışı öğretmenler için başvuru şartları nelerdir?

MEB 2019 Yılı İçin 594 Öğretmeni Yurt Dışında Görevlendirecek

30 Kasım 2018 Cuma 18:23

Milli Eğitim Bakanlığı 2019 yılı Yurt dışında görevlendirilecek öğretmenleri seçme sınavı başvuru kılavuzu Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ile Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yayımlandı.

Başvurular 2 Ocak ile 16 Ocak 2018 tarihleri arasında olacak. Mesleki Yeterlilik Sınavı Tarihi ve Saati 17 Şubat 2019, 10.00 olarak açıklandı. Başvuru sınav ücreti ise 110 TL olarak açıklandı.

Başvuru şartları şu şekildedir:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Sınav başvurusunun son günü itibarıyla eğitim-öğretim hizmetleri sınıfında en az 5 yıl hizmeti bulunmak gerekiyor.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde eğitim-öğretim hizmetleri sınıfında yer alan kadroda fiilen çalışıyor olmak gerekiyor.

Askerlik hizmetini yapmış veya askerlik hizmetinden muaf tutulmuş olmak,  En az lisans düzeyinde öğrenim görmüş olmak, Görevini yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı veya vücut sakatlığı ile engelli bulunmamak ve herhangi bir bulaşıcı hastalığın taşıyıcısı olmamak gerekiyor.

26 Eylül 2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı 1 yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak gerekiyor.

İlgili makamlarca yapılacak güvenlik soruşturması sonucunda elde edilecek bilgi ve belgelere göre yurt dışında görevlendirilmesine engel bir durumu bulunmamak, son 10 yılda, uyarma ve kınama cezalarından daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak, Hizmetin gerektirdiği temsil yeteneğine sahip olmak gerekiyor.

İngilizce dil belgesi istenen Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik alanlarında İngilizce; Tablo 1’de belirtilen ülkelerdeki alanların tamamında ise görevlendirmeye esas yabancı dilde sınav başvurusunun son günü itibariyle son 5 yıl içinde YDS veya YÖKDİL Sınavından en az “E/50 Puan” düzeyinde ya da sınav başvurusunun son günü itibariyle son 5 yıl içinde ÖSYM tarafından denkliği kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan sınavlardan bu puana denk bir dil belgesine sahip olmak gerekiyor. Başvuru kılavuzu için TIKLAYINIZ.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.