19 Ocak 2019
  • Ankara4°C
  • İstanbul12°C
  • İzmir13°C
  • Adana12°C

KYK PERSONEL ALIMINDA OTOBÜS KAPTANLIĞI BÖLÜMÜ ÖNLİSANS MEZUNLARININ HAKLI TALEBİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK için üniversiteli şoförler dururken lise mezunu tercih ediliyor, binlerce önlisans mezunu mağdur edilmeye devam ediyor.

KYK Personel Alımında Otobüs Kaptanlığı Bölümü Önlisans Mezunlarının Haklı Talebi

08 Mayıs 2018 Salı 15:24

Karayolu ulaşımı, ülkemizin en önde gelen ihtiyaçlarından biridir. Bu nedenle birçok kurum yılın belli zamanlarında şoför alımları yapıyor. Ülkemizin en önemli sorunlarından biri trafikteki eğitimsiz şoförken, maalesef ki devletin kendi kurumlarının birçoğu Otobüs Kaptanlığı Ön Lisans Programı mezunu adaylar dururken, lise mezunlarını ya da her hangi bir ön lisans mezunları tercih ediyor. KPSS Alımlarında otobüs kaptanlığı nitelik kodu olan 3188 yerine birçok kurum maalesef her hangi bir ön lisans 3001 kodunu tercih ediyorlar.

KYK 81 adet Destek Personeli (Şoför) alımı şartları şunlardır; Lise ve dengi okul mezunu olmak, 20 Kasım 2016 tarihinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS94 puan türü esas alınacaktır. D sınıfı sürücü belgesine sahip olmak şartı aranıyor. Eski E sınıfı sürücü belgesine sahip olanlar da tercihte bulunabileceklerdir.

Nitelikli eğitim yerine, sadece ehliyet tercih ediliyor! Otobüs kaptanlığı bölümü mezunları eğitim süreleri boyunca, İleri Sürüş Eğitimi, İlk Yardım, Protokol gibi mesleğin en önemli unsurlarının öğretildiği dersleri üniversite seviyesinde başarılı şekilde tamamlıyorlar. Ayrıca mezunlar, eğitim boyunca simülasyon ve gerçek araçlar ile sürüş deneyimleri yaşıyor, staj dönemi boyunca mesleğin inceliklerini öğreniyorlar.

Otobüs kaptanlığı bölümünün amacı nitelikli, insan ilişkilerini yönetebilen, müşterilere değer veren, emniyetli ulaşım için gerekli olan bütün kurallara uyma konusunda motive olmuş, acil durumlarda gerekli ilk yardım ve müdahaleleri yapma becerisine sahip, sorumluluk bilinci olan ve hizmet kalitesini prensip hale getirmiş, trafik psikolojisi eğitimi almış otobüs kaptanları yetiştirmektir.

KYK şoför alımlarında lise mezunu olmayı yeterli görüyor! KYK’nın yeni yayınladığı ilanda 81 adet şoför alımı bulunuyor. Fakat bu alım için otobüs kaptanlığı mezunları yerine lise mezunu adaylar tercih ediliyor. Üniversite bazında eğitim alıp, bu işin okulu okuyan adaylara resmen kadro gaspı yapılıyor. Mezunlar mağduriyerlerinin giderilmesi için kurumların kendi bölümlerinden alım yapmalarını, merkezi yerleştirmelerde 3188 kodunu tercih etmelerini bekliyor.

Ulaştırma Hizmetleri Bölümü Otobüs Kaptanlığı Programı Bulunan Üniversiteler: Afyon Kocatepe Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Sinop Üniversitesi ve Yozgat Bozok Üniversitesidir.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.