23 Ocak 2019
  • Ankara9°C
  • İstanbul10°C
  • İzmir12°C
  • Adana16°C

KANSERLE MÜCADELEDE MİKROSKOBİK DNA ROBOTLAR DEVREDE

Bilim insanları artık kanserle mücadelede Mikroskobik DNA robotları ile çalışacak.

Kanserle Mücadelede Mikroskobik DNA Robotlar Devrede

13 Şubat 2018 Salı 14:02

ABD bilim insanlarının icadı olan, DNA’dan ürettikleri nanorobotlar ile kanser hücresini etkisiz hale getirerek tümörlerin küçültmeyi başardılar. Kanser ile mücadelede  nanorobotlar sayesinde  kanserli hücreye giden oksijen ve enerjiyi kesmeyi keşfettiler. Domuz deneklerde kullanılan bu yöntemin hiçbir yan etkisi görülmediği bildirildi.

Doğal Biyoteknoloji dergisinde (Nature Biotechnology) ki bilgiye göre de denek fareler üzerindeki testlerde de tümörler küçültülmeyi başardığı kaydedildi. Çalışmayı başlatan Arizona Devlet Üniversitesi biyokimya profesörü, mücadeledeki nanorobotların kullanılmasına her geçen gün yakınlaştıklarını belirtti. Diğer yandan kanser ile mücadelede; radyoterapi, cerrahi yöntemler, kemoterapi, tamamlayıcı alternatif tıp, psikolojik destek gibi bir de nanorobotlar devreye girecek.

Geçtiğimiz 4 Şubat Dünya kanser gününde farkındalığın arttırılması icin, her yıl düzenli olarak yapılan örgütün kampanya renkleri olan turuncu ve mavi renklerle bütün dünyada önemli şehirlerin sembol binalarını aydınlatıyor. Ülkemizde de Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu, İstanbul’da tarihi Galata Kulesi ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Ankara’da Altındağ Belediyesi gibi diğer illerde de bu renklerle ışıklandırılmıştı. Nano robotlar sayesinde günümüzün teknolojisi robotlar devreye girecek kansere bir çare daha bulunacağı kaydedildi.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.