19 Ağustos 2019
  • Ankara24°C
  • İstanbul26°C
  • İzmir32°C
  • Adana33°C

KAMUDA SÖZLEŞMELİ PERSONELLERİN KADRO TALEBİ VE BEKLENTİLERİ

Kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli çalışmakta olan personellerin kadro beklentisi artarak devam ediyor. Sözleşmeli Memurlar Platformu olarak büyük başarılara imza atmak için personellerin talepleri görmezden gelinmemeli!

Kamuda Sözleşmeli Personellerin Kadro Talebi ve Beklentileri

11 Şubat 2019 Pazartesi 11:30

Ülkemizde kamu kurumlarında 657 sayılı Kanunun 4/A ve 4/B maddeleri uyarınca, 5393/49 sayılı Kanuna tabi olarak; sözleşmeli, idari hizmet sözleşmesi, kamu dışı sağlık personeli, vekil gibi adlar altında uygulanan çeşitli istihdam modelleri, çok başlı ve karmaşık bir yapının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

AYNI İŞE FARKLI MEVZUAT

Aynı kurumda aynı işi yapan ancak tabi oldukları yasal mevzuatın farklı olması nedeniyle maaşları, emeklilik hakları, iş güvenceleri, atama, tayin ve terfi ile sosyal ve özlük hakları farklı olan kamu görevlileri bulunmaktadır. Bu tür uygulamalar sonucunda kamuda görevleri ve nitelikleri aynı olmasına rağmen farklı statülere sahip çalışanlar arasında ücret adaletine ve sosyal eşitliğe ulaşmak imkânsız hale gelmekte, çalışanlarımızın aile birliği sağlanamamaktadır.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL SAYISINDA REKOR ARTIŞ

Her ne kadar 4 Haziran 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 632 sayılı KHK ve 2 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6495 sayılı Kanun’un ilgili hükümleri uyarınca kamuda sözleşmeli olarak çalışan personel kadroya geçirilmiş olsa da bu tarihten sonra 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi ve 5393/49 sayılı belediye kanunu uyarınca personel istihdamı hız kesmeden devam etmiş, bu statüde çalışan sözleşmeli kamu görevlilerinin sayısı yüzbinleri aşmış, daha önce olduğu gibi kamu personeli, yine 4/A’lı kadrolu,  4/B’li ve 5393/49 sözleşmeli şeklinde bir ayrıma tabi tutulmuştur. 

KAMUDA ÇOK BAŞLILIĞA SON

Kamu istihdamında adaletin sağlanabilmesinin yolu, kamudaki çok başlı yapıyı sonlandırmaktan ve tüm çalışanların kadrolu statüde istihdam edilmesinden geçmektedir. Bu bakımdan, kamuda tayin, terfi, izin gibi hakları kısıtlanmış olan başta 657 sayılı Kanunun 4. maddesinin B fıkrası ve 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 49. maddesi uyarınca çalıştırılan personel olmak üzere çeşitli mevzuat hükümleri çerçevesinde güvencesiz olarak istihdam edilen personelin kadroya geçirilmesi zorunluluk haline gelmiştir.

ANAYASA’NIN EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

Anayasanın eşitlik ve sosyal adalet ilkelerinin hayat bulması, kamu istihdamında yaşanan aksaklıkların ve mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla 2011 seçimleri öncesinde yapılan düzenlemenin içeriğinde ifade edildiği gerekçeler doğrultusunda, benzer bir düzenleme yapılarak 4/B statüsünde istihdam edilenler ile 5393/49 sayılı Kanuna tabi olarak her ne ad altında olursa olsun güvencesiz olarak görev yapan tüm sözleşmeli kamu personelinin 4/A statüsüne geçirilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması, sözleşmeli personellerin aileleri ile birlikte yaklaşık 1,5 milyon kişiyi sevindirecek ve büyük bir toplumsal beklentiyi karşılayacak olup kamuoyunu rahatlatacaktır.

Abdullah YILDIRIM, Özel Kalem Müdürlüğü, Yönetici Asistanı / Executive Assistant.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.