20 Temmuz 2018
  • Ankara13°C
  • İstanbul24°C
  • İzmir25°C
  • Adana25°C

KAMUDA GÖREVLİ MEMUR SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİĞE GEÇEBİLİR Mİ

Bir kamu kurumunda memur olup öğretmenlik yapabilme şartlarını taşıyan kişiler sözleşmeli öğretmenlik başvurusu yapabilir mi? Sözleşmeli öğretmenliğe geçiş sonrası derece ve kademede ne gibi değişiklikler olur?

Kamuda Görevli Memur Sözleşmeli Öğretmenliğe Geçebilir mi

21 Mart 2018 Çarşamba 0::0:

Sözleşmeli öğretmenler, 657 sayılı Devlet memurları Kanununun 4. Maddesi B fıkrası kapsamında kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde boş bulunan örgün ve yaygın öğretim kurumlarında görevlendirilirler. Söz konusu Kanun maddesi gereğince atanan sözleşmeli öğretmenin 4 yıl boyunca başka bir yere atanması mümkün değildir.

Sözleşmeli öğretmenler bütün aday öğretmenlere uygulanan adaylık sürecine tabi tutulurlar. Dört yıllık çalışma sürecini tamamlayan sözleşmeli öğretmenler, talep ederseler görev yaptıkları yerde öğretmen kadrolarına atanabilirler. Öğretmen kadrosuna atanan sözleşmeli öğretmen aynı yerde en az iki yıl daha görev yapmak zorundalar.

Yukarıda belirttiğimiz madde hükümlerince öğretmen kadrolarına atananların, sözleşmeli öğretmenken geçirdikleri hizmet süreleri elbette ki öğrenim durumlarına göre kazanılmış hak, aylık, derece kademelerinin tespitinde değerlendirilecektir. Yalnız sözleşmeli öğretmenlerin derece ve kademeleri bulunmuyor. Evet kadrolu memur sözleşmeli öğretmenliğe geçebiliyor fakat sözleşmeli öğretmenliğe geçen memurun derece ve kademesi olmuyor. Memuriyetten sözleşmeli öğretmenliğe geçen memur'un dört yıllık çalışma süresi tamamlandıktan sonra memurlukta ki son derece ve kademesi dikkate alınıyor.   

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.