14 Aralık 2019
  • Ankara7°C
  • İstanbul12°C
  • İzmir12°C
  • Adana11°C

KAMUDA EN ÇOK HANGİ MESLEKLER İŞ BULUYOR? 

2019 YKS tercihleri bugün sona eriyor. ÖSYM'de tercih yapacak adaylar hangi meslekleri tercih etmeyi düşünüyor? Kamuda en çok iş bulan meslekler hangileridir. İşte 2014-2018 yılları arası en rahat iş bulan meslekler tam liste!

Kamuda En Çok Hangi Meslekler İş Buluyor? 

29 Temmuz 2019 Pazartesi 12:23

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından 2019 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS tercihleri bugün sona eriyor. Üniversite tercihi yapacak adaylar için son gün de bir hatırlatma yaparak Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi iKO'nun yayımladığı ve 2014-2018 yılları arası kamuda iş bulma oranlarını hazırladık.

Öte yandan günümüzde teknolojik gelişmeler ve gereksinimlerden dolayı birçok mesleğinde gelecek 10 yıllarda neredeyse dip noktasına geleceği de unutulmaması gerekiyor. Üniversitede bir bölümü yazarken de o bölümün gelecekte ne kadar hayatta kalabileceği ve kamuyu düşünüyorsanız da aşağıdaki istatistikleri incelemenizde fayda vardır.

KAMUDA EN ÇOK HANGİ MESLEKLER RAHAT İŞ BULUYOR?

Tıp Yüzde 96,

Sağlık Hizmetleri Yüzde 36,

Diş Hekimliği Yüzde 32,

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Yüzde 29,

Hukuk Yüzde 26,

İslami Bilimler Yüzde 22,

Veterinerlik Yüzde 21,

Öğretmenlik Yüzde 19,

Otomotiv Mühendisliği Yüzde 18,

Sosyal Hizmetler Yüzde 17,

Sağlık Yönetimi Yüzde 14,

Maliye, Eczacılık Yüzde 13,

Uçak Mühendisliği, Siy. Bil. Kamu Yön. Ulus. İliş. Yüzde 12,

Coğrafya, Petrol Mühendisliği Yüzde 11,

Hemşirelik, Tarih, Psikoloji, Beslenme ve Diyetetik Yüzde 10,

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Spor Bilimleri, Ziraat Ve Tarım, İmalat Mühendisliği, Antropoloji, Biyomühendisliği Yüzde 9,

Harita Mühendisliği, Gemi Mühendisliği, İktisat, İstatistik Yüzde 8,

Makine Mühendisliği, İşletme, Malzeme Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Su Ürünleri, Biyoloji Yüzde 7,

Türk Dili ve Edebiyatı, Arkeoloji, Ekonometri, Teknik Eğitim, Çalışma Ekonomisi, Fizyoterapi Yüzde 6,

Jeoloji Mühendisliği, Maden Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Fizik, İletişim, Gıda Mühendisliği Yüzde 5,

Çevre Mühendisliği, Bankacılık Ve Sigortacılık, Odyoloji, Turizm, Konservatuvar, Kimya, Yabancı Diller, Jeofizik Mühendisliği Yüzde 4,

Matematik, Felsefe, Kimya Mühendisliği, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Tasarımı, Sosyoloji, Endüstri Mühendisliği, Uluslararası Ticaret Yüzde 3,

Endüstriyel Tasarım, Tekstil Mühendisliği, Mimarlık, Güzel Sanatlar Yüzde 2,

İç Mimarlık, Pilotaj Yüzde 1 olarak açıklandı. Öte yandan PİLOTAJ bölümü için kamuda istihdam en sonken özel sektörde en üst sıradadır.

55381.jpg

55382.jpg

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.