21 Mayıs 2019
  • Ankara15°C
  • İstanbul19°C
  • İzmir22°C
  • Adana17°C

HER AY MAAŞIMDAN NE KADAR KESİNTİ YAPILIYOR

Çalışanların maaşlarından yapılan kesintiler ve gelirler neler? Memurlar her ay maaşımdan yapılan kesintileri nasıl öğrenebilir? Kamu personelleri e-devlet üzerinden e-bordro nasıl görüntüleyecek?

Her Ay Maaşımdan Ne Kadar Kesinti Yapılıyor

11 Mart 2019 Pazartesi 13:29

Maaşımdan bu ay ne kadar kesinti yapıldı? Net Maaşım ne kadar? Gibi soruların cevabına Maliye Bakanlığı’nın E-Devlet üzerinden sunduğu sistem ile birkaç dakika gibi kısa bir zamanda öğrenmek mümkün.

Maaş bordrosu, vatandaşın aldığı aylık ücretin detaylarının yer aldığı bir tablodur. Kamu personelleri memur maaşlarında yapılan kesinti ve ek ödemeleri ayrıntısıyla e-bordro ile öğrenebiliyorlar. Özel şirket çalışanları ise bordrolarını çalıştıkları iş yerinin muhasebe bölümünden alabiliyorlar.

Memur maaşımdan hangi kesintiler yapılıyor? Kamu personellerinin maaşlarından gelir vergisi, damga vergisi, emekli keseneği, genel sağlık sigortası primi ve varsa sendika aidatı kesiliyor. Çalışanın taban aylığı, Yan ödemesi, Yapmış olduğu hizmete bağlı özel hizmet tazminatı, Eş ve çocuk yardımı, Fazla çalışma (mesai) ücreti, Asgari geçim indirimi de gelirler kısmında yer alır. Memurların gelirlerininde ayrıntısı ile belirtildiği maaş bordrolarında gelirlerden kesintiler toplamı çıkarıldığında ödenecek toplam tutar maaş olarak hesaba yatırılıyor.

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü hazırladığı maaş bordrolarını her ayın 14’ünde e-Devlet üzerinden erişime açıyor. Kamu işçileri için ise maaş bordroları her ayın 1’inden önce hazırlanıyor. Özel sektör çalışanlarının ise, işverenin maaş gününü belirlediği tarihten önce hazırlanıyor.

e-Devlet ile Giriş Yaparak e-bordro Nasıl Görüntülerim?

İnternet bağlantınızın olduğu bir cihazdan ‘Turkiye gov tr’ adresine giriş yapınız. Karşınıza çıkan arama kısmına maliye bakanlığı e bordro yazınız. Kimlik doğrulama isterse gerekli adımları uygulayınız. TC kimlik numarası ve e-devlet şifreniz ile giriş yapınız. Sorgulamak istediğiniz ay ve yılı seçerek maaş bordronuza erişim sağlayabilirsiniz.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.