19 Ocak 2019
  • Ankara3°C
  • İstanbul13°C
  • İzmir13°C
  • Adana13°C

HBYS BİLGİ İŞLEM ÇALIŞANLARI İŞSİZ Mİ KALACAK

T.C. Sağlık Bakanlığı Hastaneleri bilgi işlem personelleri, taşerona kadro düzenlemesinden yararlanmak istiyorlar. HBYS bilgi işlem çalışanları kadroya alınacak mı?

HBYS Bilgi İşlem Çalışanları İşsiz Mi Kalacak

17 Mart 2018 Cumartesi 19:29

T.C. Sağlık Bakanlığı Hastaneleri bilgi işlem personelleri, çok büyük bir çılgınlık yapıldığını fakat dünya teknoloji sektörüne yatırım yaparken biz bilgi işlem çalışanları ihalelerden kaynaklanan sebeplerden dolayı mağdur edildiklerini söylüyorlar. Personeller bu yapılan yanlışın bir an önce düzeltilmesini ve hak eden HBYS bilgi işlem çalışanları kadroya alınmalarını istiyor. Çalışanların seslerini duyurmak adına taleplerini yayınlıyoruz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, kamuda taşeronda çalışanların kadroya alınmasının devrim niteliğinde olduğunu söyleyerek, “Bu gerçekten bir çılgınlık ve devrim niteliğinde bir düzenlemedir. Birileri çok rahatsız oldu bu düzenlemeyi yaptığımızdan. Algılarla bilgi kirliliği yapıyorlar. Hiçbir kriter koymadık. Direk tertemiz kadrolu işçi yapıyoruz” dedi.

Taşeron sendikaları kurulduğundan bu yana üye olmamıza rağmen ne sendika farklarımızı alabildik ne de sendikanın verdiği diğer haklardan faydalanabildik. Aynı kurumda çalıştığımız temizlik, güvenlik, veri giriş personelleri bütün sendika haklarından faydalanırken bizler Hastanelerin beyni olarak yıllardır emek veriyoruz.

Ancak sürekli işçisi kadrosundan faydalanamadık. Kusura bakmayın ama bu çılgınlık bir kısım işçiyi sevindirirken bir kısım işçiyi çok üzdü. 100 kilometrelik bir yolun 80 kilometresini yaptınız. Geriye kalan 20 kilometrelik yol bozuk olunca yaptığınız yolun bir anlamı olmuyor.

Hizmet alım sözleşmesi kapsamında niteliği birbirinden farklı hizmet türlerinin bulunması halinde personel çalıştırılmasına dayalı olup olmama yönünden yapılacak değerlendirme her hizmet türü için ayrı ayrı yapılır. Danışmanlık hizmetleri, hastane bilgi yönetim sistemi hizmetleri ve çağrı merkezi hizmetlerine ilişkin alımlar personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı olarak kabul edilmez.'

Bu hüküm nedeniyle, hastanelerin beyin takımı olarak nitelendirilen 7/24 esasına göre çalışan personel, personele dayalı hizmet alım sözleşmesi ile çalışmış olsa dahi, kadroya geçemeyecek. Bu sınırlamadan dolayı 3 bine yakın personelin, kadro düzenlemesinin dışında kaldığı belirtiliyor. Hastanelerde çalışan bilgi işlem çalışanları bundan dolayı mağdur edildiği ifade ediliyor.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.