21 Ocak 2019
  • Ankara1°C
  • İstanbul9°C
  • İzmir11°C
  • Adana7°C

GÖRME ENGELLİLER TEK BAŞINA OY KULLANMAK İÇİN KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMUNA BAŞVURDU

Görme engelli vatandaşlar, seçimlerde tek başlarına oy verebilecekleri düzenlemeler yapılması için Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvurdu.

Görme Engelliler Tek Başına Oy Kullanmak İçin Kamu Denetçiliği Kurumuna Başvurdu

16 Mayıs 2018 Çarşamba 12:08

Görme engelli vatandaşlar, seçimlerde tek başlarına oy verebilecekleri düzenlemeler yapılması için Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvurdu.

Görme engelli vatandaşlar, seçimlerde oy kabinlerinde tek başlarına oy kullanmaları için oy pusulalarında gerekli düzenlemelerin yapılması talebiyle KDK'ya başvurdu. İzmir'den KDK'ya başvuruda bulunan görme engelli vatandaşlar, Türkiye'de seçimlerde oy verirken zorluklar yaşadıklarını, istemeyerek de olsa oy kabininde başka biriyle veya görevliyle oy kullanmak zorunda kaldıklarını ve kime oy verdiklerini kesin olarak bilemediklerini belirttiler. Başvurucular, görme engelli vatandaşların başkasıyla oy vermesinin anayasanın gizli oy açık tasnif ilkesine aykırı olduğunu ifade ederek, Türkiye'de 700 binin üzerinde görme engelli vatandaşın bulunduğunu, yüz binlerce görme engellinin ise oy kullandığını belirttiler. Başvurucular, engelliler için bugüne kadar birçok güzel hizmet ve düzenleme yapıldığını kaydederek, görme engelli vatandaşların sandık numaralarının sistemde belli olduğunu, böylece oy kullanma pusulalarında kabartma veya farklı bir düzenleme yapılarak yüz binlerce görme engellinin mağduriyetinin giderilmesi talebiyle KDK'ya başvurdu. Şikayet başvurusunu alan Kamu Denetçiliği Kurumu, gerekli incelemenin yapılacağını bildirdi.

İhlas Haber Ajansı İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.