25 Haziran 2018
  • Ankara21°C
  • İstanbul21°C
  • İzmir25°C
  • Adana25°C

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK ALANINDA LİSANS TAMAMLAMA KANUN TEKLİFİ TBMM’DE

Bazı alanlarda lisans tamamlama için kanun teklifi TBMM’ye geldi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık alanında önlisans mezunlarına lisans tamamlama hakkı için teklif TBMM tarafından yayımlandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Alanında Lisans Tamamlama Kanun Teklifi TBMM’de

13 Mart 2018 Salı 21:21

Gıda, Tarım ve Hayvancılık alanında lisans tamamlama için kanun teklifi TBMM’ye ulaştı. Daha önce İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu tarafından TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifi, TBMM tarafından erişime açıldı. Teklifin tam metninin yayımlanmasıyla birlikte teklifin genel gerekçesi gibi detaylar da öğrenildi.

İstanbul Milletvekili Aksu tarafından verilen kanun teklifi; Gıda, tarım ve hayvancılık alanlarında ön lisans mezunu kişilerin lisans tamamlama hakkı sahibi olmasını öngörüyor. Bu kişiler talepte bulunmaları halinde, eğitimleriyle ilgili alanlarda olmak üzere YÖK’ün belirleyeceği bölümlerde lisans tamamlama eğitimi yapabilecek.

Kanun teklifinin gerekçesi ise şu şekildedir: 2 yıl süreli eğitim veren yükseköğrenim kurumlarından (önlisans) mezun olanlar, kamu kurumlarmda ve özel sektörde çeşitli alanlarda istihdam edilebilmektedirler.

Ön lisans mezunu olarak işe girdikten sonra veya çeşitli sebeplerle üst öğrenim yapma imkanı bulamayanlardan bazıları için zaman içerisinde üst öğrenim tamamlama imkanı sunulmuştur.

Bu kapsamda, 19/11/2014 tarihli ve 6569 sayılı “Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa geçici bir madde eklenmek suretiyle; sağlık alanında ön lisans diploması alanlardan ebelik ve hemşirelik programlarından mezun olanlara kendi alanlarında, diğerlerine ise Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği, ebelik ve hemşirelik programları dışındaki ilişkili alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılması imkanı tanınmıştır.

Bu düzenleme ile sağlık alanında önlisans yapmış olanların lisans tamamlaması sağlanırken, gıda, tarım ve hayvancılıkla ilgili alanlarda önlisans eğitimi veren programlardan mezun olanlara bu imkanın tanınmamış olması, birlikte ve aynı kuramlarda çalışma durumunda da olan personel bakımından eşit olmayan bir uygulamaya sebep olmaktadır.

Öte yandan, 2015 yılında imzalanan ve kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarıyla ilgili olarak 2016-2017 yıllarına ilişkin belirlemeler içeren 3.Dönem Toplu Sözleşmenin Tarım ve Ormancılık Hizmet Kolu Bölümü’nün lO.maddesinde “Tekniker unvanlı kadrolarda bulunan personelin lisans tamamlayabilmeleri hususunda YÖK’le çalışma yapılacaktır.” denilmiş, ancak bu karar çerçevesinde ilgili kurumlarca yapılan toplantılardan somut bir sonuç alınamamıştır.

Bu itibarla, gıda, tarım ve hayvancılık alanında ön lisans eğitimi veren programlarından mezun durumda olanlardan talepte bulunanlara, eğitimleri ile ilgili olmak üzere Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılması konusunda yasal düzenleme yapmak suretiyle, söz konusu alanlarda önlisans eğitimi görmüş olanların üst öğrenim yapamamış olmalarından kaynaklı mağduriyetleri giderilmiş olacaktır.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.