19 Ocak 2019
  • Ankara2°C
  • İstanbul11°C
  • İzmir11°C
  • Adana10°C

GEÇİCİ İŞÇİ OLARAK KADROYA GEÇEN MEB ÇALIŞANLARININ MAĞDURİYETİ DEVAM EDİYOR

Milli Eğitim Bakanlığında geçici işçi pozisyonlarında çalışmakta olan ve hizmet alımı yoluyla taşeron kadrosundan faydalanan işçilerin mağduriyeti giderilmedi. Son sözleşmedeki süre hükmünden dolayı 3-5-6-9’ar aylık farklı sürelerde sözleşme yapılıyor!

Geçici İşçi Olarak Kadroya Geçen MEB Çalışanlarının Mağduriyeti Devam Ediyor

10 Mayıs 2018 Perşembe 22:59

MEB’te okullarda taşeron kapsamında çalışmakta iken 2 Nisan 2018 itibarıyla il geçici işçi kadrosunda istihdam edilen personellerin çalışma süreleriyle ilgili mağduriyetler ve bu sürelerin düzeltilmesiyle ilgili taleplere verilen cevap maalesef son sözleşmedeki süre kadar kadro oluyor!

1 Ocak 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Personel Çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı sözleşmeleri kapsamında çalışmakta olan işçilerin sürekli işçi kadrolarına veya mahalli idare şirketlerinde işçi statüsüne geçirilmesine ilişkin 375 sayılı KHK'nın geçici 23 ve 24'üncü maddelerinin nasıl uygulanacağı açıklanmıştı.

Fakat kurumlar, usul ve esaslarda yer alan hükümler çerçevesinde farklı uygulamalar yapmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığında çalışmakta olan ve her yıl 2 kez sözleşme yapılan işçilerin durumu oldukça karmaşık hale geldi.

Çalışmakta olan işçiler son sözleşmedeki çalışma süresinden dolayı kendi aralarında farklılıklardan müzdarip. Kimi 3 kimi 6 kimi ise 9 ay kadro alabildi. Sürekli olarak işçi kadrosuna geçiş başlığı ile yayımlanan usul ve esaslardaki bu geçici işçi durumu Anayasa’nın eşitlik ilkesine de aykırıdır.

12 ay kadro verilmeyen işçiler, geçici işçi pozisyonlarına geçişte yer alan “en son hizmet alım sözleşmelerinde öngörülen dönem ve çalışma süreleriyle sınırlı olmak kaydıyla” hükmünden dolayı düzenli bir işe sahip olamamaktalar. MEB’te okulların kapanmasıyla en fazla 9 ay iş alabilen ve hizmet alımı yönünden 12 ay süreklilik gerektiren bir çalışma için maalesef işçilere KADRO kelimesi hayal oldu.

Son çalışma süresi ne kadarsa işçilerle o kadar sözleşme yapılıyor! Bu hüküm çerçevesinde istihdamı yapılan personeller en son hizmet alım sözleşmesinin süresi ile sınırlı çalışacakları belirtildi. Eğitim öğretim faaliyetlerinin devam ediyor olması geçici personellerin çalışmasının devamına ilişkin herhangi bir hak sağlamamakta olup, çalışma süresi sona erenlerin sözleşmeleri bir sonraki mali yıla kadar askıya alınacaktır denilmektedir!

1 Ocak 2018 tarihli usul ve esaslarda yer alan “Geçici işçi pozisyonlarına geçiş” hükmü şu şekildedir: Bu Usul ve Esasların 3 üncü maddesinde belirtilen idarelerin aynı maddede belirtilen bütçelerinden karşılanan ve personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımının “yıl boyunca devam etme şartı” hariç diğer tüm şartlarını taşıyan hizmet alım sözleşmelerinden; 4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla devam edenlerden bu tarih itibarıyla çalışanlar ile 2017 yılı içerisinde 4 Aralık 2017 tarihinden önce sona ermiş olanlarda sözleşmenin süresinin sona erdiği tarihte çalışmış olanlar, bu Usul ve Esasların 5 inci maddesinde aranan şartları taşımaları ve en son hizmet alım sözleşmelerinde öngörülen dönem ve çalışma süreleriyle sınırlı olmak kaydıyla, geçici işçi pozisyonlarında istihdam edilmek üzere başvurabilirler.

Sürekli işçi kadrolarına atanacaklarda aranan şartlara ve bunların geçiş sürecine ilişkin hükümler geçici işçi olarak istihdam edilmek üzere başvuranlar hakkında da aynen uygulanır.

Geçici işçi olarak istihdam edilecek personel; en son hizmet alım sözleşmelerinde öngörülen dönem ve çalışma sürelerini aşmamak kaydıyla, 5620 sayılı Kanunun 3 üncü maddesi hükümleri çerçevesinde istihdam edilmeye devam olunur. Sözleşmeleri askıya alınanlar ile askerde bulunanların pozisyonları hariç olmak üzere herhangi bir sebeple boşalan pozisyonlar iptal edilir.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.