15 Temmuz 2019
  • Ankara21°C
  • İstanbul23°C
  • İzmir27°C
  • Adana28°C

ENGELLİ MEMURLAR KURUM İÇİ BİRDEN FAZLA YER DEĞİŞİKLİĞİ YAPABİLECEK! O ŞART KALDIRILDI

Engelli memurların kurum içi birden fazla tayin hakkının olup olmadığı yönünde DPB kararını verdi. Devlet Personel Başkanlığı DPB sendikanın yapmış olduğu başvuruyu tüm detaylarıyla yanıtladı. Engelli memurların önündeki büyük engel kalktı.

Engelli Memurlar Kurum İçi Birden Fazla Yer Değişikliği Yapabilecek! O Şart Kaldırıldı

10 Nisan 2019 Çarşamba 22:58

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası Başkanlığına gönderilen yer değiştirme konulu yazıda kamuda engelli personellerin birden fazla tayin isteme hakkının olacağına karar verildi. Engelli memurun kurum içi yer değişikliği suretiyle bir defadan fazla atanıp atanamayacağı hususunda DBP olumlu görüş verdi.

Engellilik durumundan kaynaklanan ikinci yer değişikliği talepleri, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğinin 29. Maddesinin Engellilik Durumuna Bağlı Yer Değişikliği başlıklı Ek 3. maddesinde İlgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen memurlar ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan memurlar engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunabilir.

Bu kapsamdaki talepler bu Yönetmelikte yer alan kısıtlayıcı hükümlere tabi olmaksızın kurumların kadro imkânları ve teşkilat yapıları dikkate alınarak karşılanır ve bu haktan bir defadan fazla yararlanılamaz hükmü gereğince “bir defadan fazla” hükmü gerekçe gösterilerek, kamu kurum ve kuruluşları tarafından reddedilmekte idi.

DANIŞTAY “BİR DEFADAN FAZLA” TAYİN İBARESİNİ İPTAL ETTİ

Bu durum Danıştay İkinci Dairesinin 2016/9697 Esas, 21/03/2018 tarih ve 2018/1891 Karar Nosu ile “Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 11. maddesiyle aynı Yönetmeliğe eklenen Ek 3. maddede yer alan ”bir defadan fazla” ibaresinin iptal edilmesiyle engelli kamu personellerinin önündeki bu engel kaldırılmıştır.

DPB’NIN KARAR TAM METNİ

Engelli memurun kurum içi yer değişikliği suretiyle bir defadan fa/la atanıp atanamayacağı hususunda Başkanlığımı/, görüşünün talep edildiği ilgi ya/ı incelenmiştir.

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin ‘Engellilik Durumuna Bağlı Yer Değişikliği' başlıklı ek 3 üncü maddesinde; "ilgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirt ilen memurlar ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan memurlar engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunabilir.

Bu kapsamdaki talepler bu Yönetmelikte yer alan kısıtlayıcı hükümlere tabi olmaksızın kurumlar m kadro imkânları ve teşkilat yapıları dikkate alınarak karşılanır ve bu haktan bir defadan fazla yararlanılamaz.

Memurun kendisinin veya birlikte yaşadığı eşi ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının engellilik durumunun tedavisi sebebiyle yer değişikliğini talep etmesi halinde, yer değiştirme suretiyle atama yapılacak yerin, memurun ve bu fıkra kapsamındaki yakınlarının engellilik durumuna uygun olması esastır.

Engellilik durumu devam etliği sürece kurumlarca isteği dışında memurun yeri değiştirilmez Engellilik durumu ortadan kalkan memurlar hakkında bu Yönetmelikte yer alan diğer hükümler uygulanır, "hükmü yer almakta iken Danıştay İkinci Dairesinin 21/3/2018 tarihli ve E.: 2016/9697. K.: 2018/1891 sayılı Karan ile bu maddede yer alan "bir defadan fazla" ibaresi iptal edilmiş bulunmaktadır.

Bu çerçevede, engelli memurun mezkur Yönetmeliğin ek 3 üncü maddesinde yer alan diğer şartlan sağlaması halinde kurum içi yer değişikliğinin bir defadan fazla yapılmasının mümkün bulunduğu değerlendirilmektedir.

Karar resmi metni için tıklayınız:

engellilik.jpg

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.