21 Mayıs 2019
  • Ankara15°C
  • İstanbul19°C
  • İzmir22°C
  • Adana17°C

ENFLASYON DA VERGİ DE MEMURLARIN SIRTINDA

Kasım ayı Enflasyon rakamlarının TÜİK tarafından (Yüzde - 1.44) olarak açıklanmasının ardından memur ve emekliler için enflasyon farkı zammında düşüş başladı. Enflasyona yenik düşen memurlar, vergi yükü altında kaldı!

Enflasyon da Vergi de Memurların Sırtında

03 Aralık 2018 Pazartesi 13:59

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon verilerini açıkladı. Enflasyon 2018’in bitmesine iki ay kala düşüşe geçti. Ekonomik olarak sevindirici olan bu gelişme memurlar için pek de sevindirici olmadı. Çünkü 2019’un ilk 6 ayında sadece % 4 zam alacak memurlar enflasyon farkına medet ummuş durumda.

Enflasyon kadar artış zam değildir! 2018 ve 2019’da memurların maaş zammı toplamı sadece % 16.5 olmuştu.  Altışar aylık periyodlara bakılacak olursa; 2018’de % 4, % 3.5 zam ve % 5.17 de enflasyon farkı var. 2019’da % 4 ve % 5 zam alınacak. Memur ve emekliler ancak enflasyon kadar fark alabilirken, 4 dönemdir maaşlardaki artış alım gücünü sabit tutuyor.

Memurlar enflasyona mecbur bırakıldı! 4. dönem toplu sözleşme görüşmesinde 2018 ve 2019 yılı memur maaşlarının toplamı bile şu anki güncel enflasyondan daha az. Maalesef memurlar enflasyon artışını beklemek durumunda kalıyor. Çünkü enflasyon kadar maaş artışı alınabilecek. Enflasyon ekonomi için ağır bir yükken, bu yük en çok da memur, emekli ve tüm çalışanların sırtında!

Vergi de memurların sırtında büyük yük! Yıllardır maaş zammını enflasyon kadar alan memurların diğer bir sorunu da vergi yükünün yüksek olması. Tüm memur, emekli ve diğer çalışanların maaşlarından gelir vergisi oranında kesintiler peşin yapılmaktadır.

Memurların vergi oranlarında değişiklik yapılması sürekli gündeme getirilmesine rağmen çözün üretilmiyor ve üretilmedi. Enflasyonun altında ezilen memur ve emeklileri bir de peşin alınan vergi yükü ekleniyor.

2019’da ek zam kaçınılmaz! Enflasyondaki ani artışın faturası memur ve emeklilere kesilmemeli. 2018-2019 yıllarını kapsayan toplu sözleşmede alınan toplam % 16.5’lik artış 1 yıldan önce eridi. Enflasyondan medet uman çalışanların talepleri göz ardı edilmemeli ve 2019’da memur ve emeklilere ciddi oranda EK ZAM gündeme gelmelidir.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.