21 Mayıs 2019
  • Ankara15°C
  • İstanbul19°C
  • İzmir22°C
  • Adana17°C

DİYANET, 2019 YILI 1. DÖNEM HAFIZLIK TESPİT SINAVI BAŞVURULARI BAŞLADI

Diyanet İşleri Başkanlığı DİB, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 2019 yılı 1. Dönem hafızlık tespit sınavı duyurusu yapıldı. DİB başvuru tarihleri ve sınav detayları yayımlandı.

Diyanet, 2019 Yılı 1. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı Başvuruları Başladı

06 Aralık 2018 Perşembe 17:55

Diyanet İşleri Başkanlığında Kur'an kurslarında ve dışarıdan hafızlıklarını tamamlayanlara yönelik olarak 14 Ocak 2019 tarihinde başlamak üzere, başvuru durumuna göre, sınav tamamlanıncaya kadar müteakip günlerde DİB tarafından 2019 yılı 1. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı yapılacağı duyuruldu.

DİB, Hafızlık Tespit Sınavı usul ve esasları nelerdir?

Hafızlık Tespit Sınavı Ankara, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, Kayseri, Konya, Manisa, Samsun ve Trabzon illerinde yapılacak. Müracaatlar; il ve ilçe müftülükleri aracılığıyla 21 Aralık 2018 tarihine kadar arasında DİBBYS internet adresi üzerinden yapılacaktır.

Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından Kur'an kursu öğrencileri için kurs yöneticisi, dışarıdan müracaat edenlerin ise kendileri sorumlu olacaktır.

Sınava girmek isteyenler belirtilen sınav merkezlerinden istediklerini tercih edebilecekler ve müracaat esnasında T.C/Yabancı Vatandaşlık numarası bulunan bir belge ile bir adet fotoğraflarını yanlarında bulunduracaklardır. Ayrıca iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak ilgililere vereceklerdir.

Müracaatların sona ermesinden sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle bir değişiklik yapılmayacaktır. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan veya zamanında yapılmayan müracaatlar kabul edilmeyecektir.

Hafızlık Tespit Sınavlarına katılarak başarılı olanların belgeleri, sistem üzerinden otomatik olarak döktürüldüğünden Hafızlık Tespit Sınavına katılacaklarla ilgili başvuru bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girilmesi büyük önem arz etmektedir. Örneğin; Kur'an kursunda okuyan bir öğrencinin belgesi, “Dışarıdan" olarak hazırlanamayacağı gibi “Dışarıdan" olarak kayıt altına alınan bir öğrencinin belgesi de “Kur'an Kursundan" olarak hazırlanmayacaktır. Bu nedenle kayıtları alan ilgili personelin sisteme girişlerde son derece titiz davranması gerekmektedir.

Kayıt alınırken başvuru yapanlara ait iletişim bilgilerinin doğru olarak girilmesine, sınava girecek şahsın mağdur olmaması için fotoğrafsız kayıt alınmamasına ve yüklenen fotoğrafların yüz kısmının tam olarak görülmesine dikkat edilmelidir.

Sınava başvuru yapanların kayıt işlemi bittikten sonra ilgili müftülükçe mutlaka Ön Kayıt Belgesi verilmelidir. Ön kayıt belgesi Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgesi olmayıp, sınav yeri ve zamanını gösteren, Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgeleri 7 Ocak 2019 tarihi itibariyle il ve ilçe müftülükleri tarafından DİBBYS/EHYS sistemi üzerinden verilmeye başlanılacak olup ayrıca bir yazı yazılmayacaktır. Duyuru için TIKLAYINIZ.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.