18 Kasım 2018
  • Ankara3°C
  • İstanbul10°C
  • İzmir12°C
  • Adana11°C

DEVLET MEMURLUĞUNA GİRİŞTE GENEL ŞARTLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILIYOR

657 Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılıyor. Yapılan değişiklikle memurluğa girişte aranan genel şartlarda yapılan değişiklik TBMM'ye sevk edildi. Cinsel istismar suçundan ceza alanlar devlet memuru olamayacak.

Devlet Memurluğuna Girişte Genel Şartlarda Değişiklik Yapılıyor

11 Nisan 2018 Çarşamba 17:46

Devlet Memurluğuna girişte genel şartlarda değişiklik yapılacak! Cinsel istismar suçlarına ilişkin düzenlemeleri içeren Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM'ye sevk edildi.

657 Devlet Memurları Kanununda yapılan düzenleme ile çocukların cinsel istismar suçundan mahkum olma koşulu, Devlet memurluğuna alınma şartları arasına alınmaktadır. Devlet memurluğuna alınma şartları arasına eklendi.

Tasarının gerekçesinde yer alan hükümler gereği 657 DMK’ya eklenen hükümle devlet memurluğuna girişte genel şartlarda değişiklik yapılıyor. Tasarıda gerekçe ise şu şekilde belirtildi.

Cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar ile müstehcenlik ve fuhuş suçlarından ve uyuşturucu imal ve ticareti suçundan mahkum olan kişilerin, kamu veya özel sektöre ait çocuk hizmet birimleri, adli görüşme odaları, okul, okul servisi, okul kantini, yurt, kreş, gündüz bakım evi, çocuk kulübü, çocuk parkı, oyun bahçesi, oyun salonu gibi çocukların yoğun olarak bulunduğu yerlerde çalıştırılması ve bu yerleri işletmeleri yasaklanmaktadır.

Bu suçlardan hakkında kovuşturma bulunanlar yönünden ise mahkemece karar verilmesi halinde çalıştırma ve işletme yasağı ile adres bildirme yükümlülüğü tedbiri uygulanabilecektir. Devlet Memurları Kanunu'nda yapılan düzenleme ile çocukların cinsel istismarı suçundan mahkum olmama koşulu, devlet memurluğuna alınma şartları arasında yer alacağı belirtildi.

657 DMK'da yapılan düzenleme şu şekildedir! 14 Temmuz 1965 tarihli ve 657 Devlet Memurları Kanununun 48'nci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (5) numaralı alt bendine "Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar," ibaresinden sonra gelmek üzere "çocukların cinsel istismarı", ibaresi eklenmiştir denilmektedir. Tasarının tam metni için TIKLAYINIZ.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.