21 Ocak 2019
  • Ankara1°C
  • İstanbul9°C
  • İzmir11°C
  • Adana7°C

ÇALIŞMA BAKANI SARIEROĞLU, EYT SORUSUNA MECLİSTE CEVAP VERDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, MHP Milletvekili Arzu Erdem’in Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili soru önergesine cevap verdi. Önerge soru ve cevap metinleri için tıklayınız.

Çalışma Bakanı Sarıeroğlu, EYT Sorusuna Mecliste Cevap Verdi

10 Mayıs 2018 Perşembe 23:53

22 Ocak 2018 tarihlinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından cevaplanması üzerine Milliyetçi Harekat Partisi Milletvekili Arzu Erdem Tarafından Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT için soru önergesi verilmişti.

Emeklilikte yaşa takılanlar, EYT’liler Prim günü ve hizmet süresini tamamlamış olmasına rağmen, yaş şartını tamamlayamadığı için emekli olmayan kişi, ailesinin geçimini sağlamakta zorlanmakta olduğu belirtilmişt.

MHP Milletvekili Erden Çalışma Bakanı Sarıeroğlu’nun yanıtlaması için verdiği önergede yer alan sorular şu şekildeydi: Emeklilikte yaşa takılanlar olarak adlandırılan emeklilik için gerekli hizmet süresini ve prim ödeme gün sayısını doldurdukları halde yaş şartını dolduramayanlarla ilgili bir çalışmanız var mıdır? Varsa ne aşamadadır?

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir çalışma yapmayı düşünmüyorsanız mağduriyetleri gidermeme hususundaki bu ısrarınızın nedenleri nelerdir?

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme yapılması halinde 2017 yılı fiyatlarıyla aktüeryal maliyet tutarı ne kadar olacaktır?

2018 yılında bu konuda mağduriyet yaşayanlar için bir müjde vermeyi planlıyor musunuz? Milliyetçi Harekat Partisi milletvekili Arzu Erdem Çalışma Bakanı Sarıeroğlu’nun yanıtlaması için yazılı olarak 4 soruyu gündeme taşımıştı.

Bakan Sarıeroğlu, 4 soru için verdiği cevap şu şekildedir; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun yürürlük tarihinden önce sigortalı olanların yaşlılık aylığına hak kazanma koşulları mülga 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu, 1479 sayılı Bağ-Kur Kanunu ve 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunundaki hükümlere göre belirlenmektedir. Sigortalıların emekliliğe hak kazanabilmeleri için; belli bir yaşa ulaşma, belli bir süre prim ödeme, belli bir süre sigortalı olma ve Sosyal Güvenlik Kurumundan yazılı istekte bulunma koşullarının birlikte yerine getirilmesi gerekmektedir.  Soru önergesi tam metni için TIKLAYINIZ. Soru önergesine verilen cevap için TIKLAYINIZ.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.