23 Ocak 2019
  • Ankara9°C
  • İstanbul10°C
  • İzmir12°C
  • Adana16°C

BEDELLİ ASKERLİK MAHKEMELİK OLDU!

Bedelli Askerlik Mahkemelik Oldu!

Bedelli Askerlik Mahkemelik Oldu!

28 Ocak 2015 Çarşamba 00:27

Bedelli askerlikte son sınır olan 1 Ocak 1988 tarihi mahkemelik oldu. Doğum tarihi 2 Ocak ve sonrasında doğan, hak ihlali yapıldığını düşünerek Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

1 Ocak'ta başvuruların başladığı bedelli askerliğe başvuranların sayısı her geçen gün artıyor. 28 yaşından gün almış kişiler ile 1 Ocak 1988'de doğanların faydalanabildiği yasadan, bakaya ve kaçakların yanı sıra düzenlemeden daha önce askerlik kararı aldırmış olanlar da yararlanabiliyor.

Bedelli askerlik için belirlenen 1 Ocak tarihi için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruldu. 2 Ocak ve sonrasında doğan askerlik yükümlüleri, hak ihlali yapıldığını iddia ederek Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

TBMM'den geçen yılın sonunda çıkan ve 28 yaşın üzerindekilere bedelli askerlik imkanı sağlayan yasadan, bugüne kadar 125 bin kişi yararlandığını söyleyen Arınç, 1 Ocak'tan sonra doğup, yasadan yararlanmayanlara önce "sabır" diledi, ardından da yol gösterdi; "1 Ocak’tan sonra doğanlara sabır veya askere koşa koşa gitmelerini tavsiye ediyorum. AYM’ye bireysel başvuru diye bir şey geldi kulağıma. Onu da ihmal etmesinler…

 Bedelli askerliğe son başvuru tarihi 13 Şubat 2015.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.