19 Ocak 2019
  • Ankara2°C
  • İstanbul11°C
  • İzmir11°C
  • Adana10°C

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK AÇIKLAMASI

Başbakan Binali Yıldırım katıldığı canlı yayında sorulara cevap veriyor. Sözleşmeli öğretmenlikle ilgili de açıklamalarda bulunan Yıldırım'ın konuyla ilgili açıklamasının tam metni için tıklayınız.

Başbakan Yıldırım'dan Sözleşmeli Öğretmenlik Açıklaması

27 Nisan 2018 Cuma 22:10

Bilindiği üzere tüm eğitim sendikaları başta olmak üzere sözleşmeli öğretmenliğe herkes karşı çıkıyor. İstihdamın zor yapıldığı yerlerde sözleşmeli öğretmenlik modeli ile 6 yıl çakılı kadro uygulamasına tepkiler büyük. Yetkililere seslerini duyurmaya çalışan 68 bin sözleşmeli öğretmen başta olmak üzere erken seçim öncesi bir adım atılmasını bekliyor.

Canlı yayında sorulara cevap veren Başbakan Binali Yıldırım da sözleşmeli öğretmenlerin memnun olmayacağı açıklamalarda bulundu ve sözleşmeli öğretmenliğin gerekliliklerini dile getirdi.

Binali Yıldırım kamu çalışanlarının hepsinin sözleşmeli olması gerektiğini belirtti ve bu sözleşmenin güvence açısından olumsuzluk getirmediğini ifade etti. İlk etapta 20 bin sözleşmeli öğretmen alındığı ve burada 5 yıl çalışacaksınız denildiğini belirten Başbakan, çeşitli mazeretlerle öğretmenlerin tayin istediklerini belirtti.

Bunun sözleşmeli öğretmen planlamasını bozduğunu açıkladı! Sözleşmenin verimliliği arttırdığını belirten Yıldırım, bölgeler arasındaki ihtiyaçların arttığını ve nerede ihtiyaç varsa oraya öğretmen alındığını belirtti.

Kamu çalışanlarının tek tanımı olması gerektiğini belirten Başbakan Yıldırım, sözleşmeli olmanın iş güvenliği ve ücret bakımından bir sorun yaratmadığını belirtti.

My Memur yorumu! Sözleşmeli öğretmenlerin çeşitli mazeretlerle başka ile gitmek istemelerinin TEK sebebi ailelerinden uzak yaşamamak. Çünkü sözleşmeli öğretmenler 6 yıl çakılı olarak atandıkları ilde çalışmak durumundalar. Bu da Anayasa’da güvence altına alınan aile birliği hükmüne aykırıdır.

Kadrolu atamalar neden yok! Sözleşmeli öğretmen alımları istihdamında zorluk çekildiği bölgeler için yapılacakken MEB 2 yıldır tüm alımları hem azalttı hem de sözleşmeli olarak devam ettiriyor. Kadrolu öğretmen alımının da yapılması gerekirken, daha önce 2011 yılında seçimlerden önce tamamen kaldırılan sözleşmeli memurluğun 2018 erken seçiminde tekrar kaldırılması şiddetle talep ediliyor.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.