19 Ocak 2019
  • Ankara2°C
  • İstanbul11°C
  • İzmir11°C
  • Adana10°C

AES, ÖĞRETMEN GÜNDEMİNİN NABZINI TUTTU! ANKET SONUÇLARI AÇIKLANDI

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu BASK'ın eğitim kolundaki sendikası Anadolu Eğitim Sendikası 81 ilde düzenlediği öğretmenlerin müfredat değişikliğine yaklaşımı anket sonuçlarını açıkladı.

AES, Öğretmen Gündeminin Nabzını Tuttu! Anket Sonuçları Açıklandı

09 Mayıs 2018 Çarşamba 23:39

Anadolu Eğitim Sendikasının öğretmen gündemi anketi 81 ilde 4672 öğretmene uygulanarak tamamlandı. Anket sonuçlarına göre öğretmenlerin büyük çoğunluğu ikinci döneme kaygılı başladı.

2. döneme kaygılı başlama nedenlerinden biri beklenmeyen bir zamanda yapılan müfredat değişikliği. Anketi yanıtlayan birçok öğretmen müfredat değişikliğinin yersiz ve zamansız olduğu konusunda hemfikir.

Ülkenin eğitim sisteminin uluslararası ölçütte alt sıralarda yer almasında öncelikli sorumlu pek tabii MEB olduğu belirtildi. Ankete katılan öğretmenlerin çalıştıkları kurumda kendi akademik çalışmalarını değerlendirmeleri istendiğinde çalışmalarını tatmin edici bulan öğretmen sayısı azınlıkta, öğretmene eğitim görevi dışında yüklü evrak işleri ve görevi dışında sorumluluk yüklenmesi çalışma motivasyonunu düşürmekte olduğu belirlendi.

Mevzuata dair değişiklik yapıldığında kaygılı hisseden öğretmen sayısı azımsanmayacak kadar fazla bunda da atama ve yer değiştirme sistemine ek olarak yönetici atama, görevde yükselme sistemlerinin adaletsiz olması büyük etken.

Öğretmenlerin çalıştığı kuruma gelirken, asli görevi olan nöbet görevini icra edecekken stres altında. Okulların güvenlik sistemleri yetersiz, her geçen gün itibarsızlaştırılan öğretmenlik mesleğinden dolayı halkla karşı karşıya getirilen öğretmen, kurumunda kendini güvende hissedemiyor maalesef.

Öğretmenliği tercih ederken hayallerini gerçekleştirecek öğretmenlerin meslekte aradığını bulamadığı gibi daha atanmadan başlayıp atandıktan sonra da devam eden ücretli, vekil, sözleşmeli gibi ayrımcılıklara maruz kalıp haksızlıklarla savaşmakta ve birçoğu fırsat verilse başka bir işte çalışmayı düşünmekte.

Eğitim adına utanç verici bu tablo başta MEB olmak üzere, MEB'in öğretmenini itibarsızlaştırmasına ses çıkarmayan ortaklarının eseri olduğunu belirten sendika eğitim çalışanlarının destekçisi olmaya devam edeceğini açıkladı. Aket sonuçları foto galeri için TIKLAYINIZ.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.