15 Temmuz 2019
  • Ankara21°C
  • İstanbul23°C
  • İzmir27°C
  • Adana28°C

8 SORUDA POMEM 3 BİN KADIN POLİS MEMURU ALIMI

Polis Akademisi POMEM 24. Dönem 3 bin kadın polis memuru alımı ile alakalı 8 soruda tüm cevapları sunuyoruz.

8 Soruda POMEM 3 Bin Kadın Polis Memuru Alımı

10 Nisan 2019 Çarşamba 14:00

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından POMEM ilanı yayınlandığını ve bu kapsamda toplam 3 bin kadın polis memuru alımı gerçekleştirileceğini My memur olarak zaten sizlerle paylaşmıştık. Lakin Mail yoluyla, telefon yoluyla ya da iletişim mesajları ile tarafımıza onlarca soru yöneltilmekte ve My Memur tarzı ile 3000 polis alımı konusunu açıklamamız talep edilmektedir. Bizde takipçilerimiz tarafından gönderilen mesajlara kaygısız kalmayacağız ve detaylı olarak 24. Dönem POMEM kapsamında 3 bin kadın polis memur alımındaki şartları ve başvuru detaylarını değerlendireceğiz.

POMEM BAŞVURU ŞARTLARI ( Kimler Başvurabilir?)

24. Dönem 3 bin kadın polis memuru alımına başvuracak olan adayların öncelikle lisans yada önlisans mezunu olması gerekiyor.

Lisans mezunları için yapılan 2017 veya 2018 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarının birinden P3 puan türünden en az 60 puan almış olmak gerekiyor.

Önlisans mezunları için yapılan 2018 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı P93 puan türünden en az 70 puan almak gerekiyor.

Başvuru yapan adayların arasından en yüksek puan alan adaylar değerlendirilecek ve yukarıda da belirttiğimiz puanlar taban puan olacak.

KAÇ KİŞİ ALINACAK?

Yine yukarıda belirttiğimiz üzere alımı yapılacak olan kişilerin tamamı kadın olacak. Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşıyan, İlgili KPSS taban puanına sahip olan 2 Bin 500 lisans mezunu (2500) , 500 Önlisans mezunu olmak üzere 3 bin kadın polis memur alımı yapılacak.

BAŞVURU TARİHİ ve BAŞVURU YERİ

24. Dönem POMEM başvuruları 8 Nisan 2019 tarihinde yani Pazartesi günü başladı. Başvurular 2 hafta sürecek ve 22 Nisan 2019 tarihinde yine pazartesi günü sona erecek. Adaylar Polis Akademisi’nin internet sitesi üzerinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak ön başvuruda bulunacaklar.

Sınavlarda başarılı olarak Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde eğitim gören ve eğitim sonunda başarılı olan adayların polis memuru olarak atamaları yapılacak.

ŞEHİT VEYA VAZİFE MALULÜ EŞ VE ÇOCUKLARI ÖNCELİK VAR MI?

Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocukları için 2017 veya 2018 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az 48 puan alanlar başvuruda bulunabilecek. 2018 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden 56 olan adaylar başvuru yapabilecek.

POMEM YAŞ ŞARTI NEDİR?

01 Ocak 2019 tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak gerekiyor. Eğer kişi 18 yaşını tamamladıktan sonra yaş düzenlemesi gerçekleştirdiyse düzeltmeden önceki yaş dikkate alınıyor. Yani 01 Ocak 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olan kadın adaylar diğer şartların oluşması durumunda başvuruda bulunabilecekler.

POMEM BOY ŞARTI

24. Dönem 3 bin kadın polis memuru alımına başvuracak olan adayların 162 cm den yani 1,62m den uzun olmaları gerekiyor. Boy şartı da aslında tam olarak yeterli gelmiyor. Boyu uzun olan ama beden kitle indeksi değerleri referans değeri dışında kalan adaylarda şartlara haiz sayılmıyor. Adayların beden kitle indeksi değerlerinin 18-27 arasında olması gerekiyor.

SINAV ÜCRETİ NE KADAR? NEREYE YATACAK?

Sınava ön başvurusunu gerçekleştiren adayların sınav ücreti olan 130 lirayı Halkbank veya Halkbank ATM'lerden Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Türkiye Halkbank Gölbaşı Şubesi/ANKARA "23. Dönem POMEM Giriş Sınavı" isimli hesaba yatırmaları gerekiyor.

Bu arada altını çizmemiz gereken bir diğer mevzu ise; Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü olanların eş ve çocukları, 130 TL olan sınav ücretlerini yatırmayacaklar.

POMEM SINAV ÜCRETİNİ GERİ ALABİLİR MİYİM?

Ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran veya aynı işlem için birden fazla ücret yatıran adaylarda, Sınav ücretini kendi adına yatırmayan adayların sınav başvuru ücretlerinin de, kesinlikle Polis Akademisi tarafından ödenmeyeceği net bir dille ifade edilmiştir.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.