19 Ocak 2019
  • Ankara2°C
  • İstanbul11°C
  • İzmir11°C
  • Adana10°C

4/C'YE GEÇİŞ İÇİN SÜRE 2 YIL OLACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik 4/C'ye Geçiş İçin Süre 2 Yıl Olacak

4/C'ye Geçiş İçin Süre 2 Yıl Olacak

03 Aralık 2014 Çarşamba 11:28

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından yapılan açıklama ile özelleştirme kapsamında ya çalışmaya devam etme, yada 4/C statüsünde çalışma kararını vermek için tanınan sürenin 6 aydan 2 yıla çıkarılacağı belirtildi.

Özelleştirilen Kurumlarda çalışan personel ya özelleşen kurumda çalışmaya devam ediyor,  yada 4/C statüsü ile bazı kurumlarda göreve başlıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik özelleştirme sonucu personelin ya özelleşen kurumda yada 4/C statüsünde çalışmayı tercih etmesi için 6 aylık sürenin 2 yıla çıkarılacağını belirtti.

10 Eylül 2014 tarihinde 657 Devlet memurları kanunun 4. Maddesinin C Bendinde ek paragraf eklenerek;

C) Geçici personel:

Bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğuna Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kimselerdir.

(Ek paragraf: 10/9/2014-6552/66 md.) Özelleştirme uygulamaları sebebiyle iş akitleri kamu veya özel sektör işverenince feshedilen ve 24/11/1994 tarihli ve 4046 sayılı Kanun kapsamında diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil hakkı bulunmayan personel de bu fıkra kapsamında yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar istihdam edilebilir. Bu kapsamda istihdam edileceklerin sayısı, öğrenim durumlarına göre çalışma şartları ve bunlara ödenecek ücretler ile diğer hususlar Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşleri üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenir.

şeklinde değişti.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.