19 Ocak 2019
  • Ankara3°C
  • İstanbul13°C
  • İzmir13°C
  • Adana13°C

4/B SÖZLEŞMELİ PERSONELE EĞİTİM MAZERETİ TAYİN HAKKI KARARI

Sözleşmeli personelin tayin hakkı konusunda önemli bir karar alındı. Sağlık-Sen’in açtığı davada mahkeme, 4/B’li personele eğitim mazeretinden tayin hakkı verdi. 4/B tayin kararı haberimizde yer alıyor.

4/B Sözleşmeli Personele Eğitim Mazereti Tayin Hakkı Kararı

28 Mart 2018 Çarşamba 21:28

Sözleşmeli personel tayin hakkı konusunda son derece önemli bir karara imza atıldı. Sağlık – Sen üyesi bir sağlık personeli tarafından yapılan başvuruda, eğitim mazereti nedeniyle tayin isteyen ancak bu talebi reddedilen personele tayin hakkı verilmesi öngörüldü. Sağlık – Sen tarafından paylaşılan karar emsal niteliği taşıyor.

4/B statüsünde hemşire olarak görev yapan personel, üyesi olduğu Sağlık – Sen aracılığıyla başvuruda bulundu. Dava İstanbul 7. İdare Mahkemesi tarafından görüldü. Başvurucu, İstanbul’da görev yapmaktayken eğitim-öğretim mazereti nedeniyle Afyonkarahisar İli'ne yer değiştirme istediğini ve bu talebinin reddedildiğini, bunun hukuksuz olduğunu iddia etti.

Mahkeme başvurucunun itirazını haklı buldu. 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli hemşire olarak görev yapan davacının, eğitim durumu nedeniyle naklinin Afyonkarahisar İli'ndeki uygun bir kadroya yapılması isteğinin reddine ilişkin işlemde hukuka ve kamu yararına uyarlık bulunmadığı sonucuna vardı.

Emsal niteliği taşıyacak. Sağlık – Sen tarafından yapılan açıklamada bu davanın emsal niteliğinde olacağı ve diğer davalarda emsal gösterileceği ifade edildi. Bu şekilde 4/B tayin hakkı konusunda önemli bir adım atılmış olacak. Memurların eğitim özrü durumundan tayinleri için yol açılacak.

Mahkeme aldığı kararda kamu hizmetinin sağlıklı ve kesintisiz bir şekilde yerine getirilmesi için gerekli tedbirleri almanın, idarenin öncelikli görevi ve sorumluluğu olduğunu hatırlattı. Anayasamızda belirtilen eşitlik ilkesinin aynı hukuki durumda bulunan kişilere hukuk kurallarının aynı şekilde uygulanması anlamına geldiği, 657 sayılı Yasanın 4/B maddesine göre sözleşmeli olarak istihdam edilen personelin de 657 sayılı Kanun kapsamında olduğu ve bu statüde çalışanların hepsinin kamu görevlisi niteliği taşıdığı vurgulandı.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.