15 Kasım 2019
  • Ankara14°C
  • İstanbul19°C
  • İzmir21°C
  • Adana19°C

4 ARALIK'TA ÇALIŞMIYOR OLMASINA RAĞMEN TAŞERON PERSONEL KADRO HAKKI KAZANDI

Kamu Denetçiliği Kurumuna KDK başvuru yapan taşeron işçisi kadro hakkını kazandı. 4 Aralık 2017 tarihinde çalışmamış olmasına rağmen 21 günlük Aralık ayı priminden dolayı taşeron işçiye kadro verildi.

4 Aralık'ta Çalışmıyor Olmasına Rağmen Taşeron Personel Kadro Hakkı Kazandı

26 Kasım 2018 Pazartesi 15:04

22 Nisan 2017 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı çocuk evlerinde joker eleman olarak işe başladığını ancak işçi kadrosuna geçiş talebinin 4 Aralık 2017 tarihinde çalışmadığı gerekçesiyle reddedildiğini, oysa 2 Aralık 2017 tarihinde son nöbetini tuttuğunu ve 3 - 4 Aralık 2017 tarihlerinde istirahatli olduğunu, sonra 8 Aralık 2017 tarihinde tekrar çağrıldığını ve bu süre içerisinde sigorta çıkışının yapılmadığını belirterek başvurusunun tekrar incelenmesini ve işçi kadrosuna geçirilmesi talep edildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğünün, 375 sayılı KHK’nın Geçici 23 üncü maddesinin uygulanmasını konu alan ve aynı yönde gelen görüş taleplerine ilişkin olarak uygulama birliğinin sağlanması amacıyla yayımladığı, 7 Mart 2018 tarihli görüş yazısına yer verildi:

4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla çalıştırılma şartının, alt işveren ile işçi arasında devam eden bir iş sözleşmesinin varlığını ve işçinin söz konusu hizmet alımı nedeniyle yürütülen işler için Sosyal Güvenlik Kurumuna tescil edilen işyerinden sigortalı olarak bildirimini ifade ettiği ve dolayısıyla iş sözleşmesi devam eden ve 2017/Aralık ayı aylık prim ve hizmet belgesinde yer alan işçilerle ilgili detaylara yer verildi.

27579 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde belirtilen diğer eksik gün bildirimi hallerinden biri nedeniyle fiilen 4 Aralık 2017 tarihi itibariyle çalışmamış olan işçilerin, 4857 sayılı İş Kanunu bakımından iş sözleşmeleri sona ermiş sayılmadığından geçiş düzenlemesinden yararlandırılması gerektiğinin düşünüldüğü belirtildi.

Aynı şekilde alt işveren tarafından ihale kapsamında askerlik, izin, istirahat vs. haller nedeniyle çalıştırılmayan işçilerin yerine idarelerde hizmetlerin aksamaması için istihdam edilen (ikame) işçilerden, 4 Aralık 2017 tarihi itibariyle idarelerindeki alt işveren işyerinde çalıştırılma şartını yapılan açıklamalar ve düzenlemenin ilgili hükümleri çerçevesinde sağlayanların da geçiş düzenlemesinden yararlandırılması gerektiğinin düşünüldüğü açıklamalarına yer verildiği belirtildi. KDK taşeron kararı için TIKLAYINIZ.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.