19 Ocak 2019
  • Ankara4°C
  • İstanbul12°C
  • İzmir13°C
  • Adana12°C

17 BİN BEKÇİ ALIMI NE ZAMAN BAŞLAYACAK? ADAYLAR BEKÇİ ALIMLARINI BEKLİYOR

Emniyet Genel Müdürlüğü EGM 17000 Bekçi alımı ilanlarının DPB'de yayımlanması ile iller bazında başvurular başlayacak. Adaylar bekçi alımlarının bir an önce başlatılmasını talep ediyor! Bekçi alımlarına kimler başvuru yapabilecek?

17 Bin Bekçi Alımı Ne Zaman Başlayacak? Adaylar Bekçi Alımlarını Bekliyor

07 Mayıs 2018 Pazartesi 21:54

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 2018 yılında hali hazırda 7 binden fazla bekçi alımına ek olarak 10 bin kadroluk daha kontenjan açıklanmıştı. Toplamda 2018 yılında 17 bin bekçi alımı yapılacak. Haftalar önce açıklanan bekçi alımlarına dair açıklamaların hayata geçirilmesini bekleyen adaylar sabırsızlanıyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 2018 yılı bekçi alımlarıyla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. 2017 yılında ihdas edilen 14 bin 500 bekçi kadrosundan 7 bini için ilanlar yayımlandı ve birçok ilde çarşı ve mahalle bekçileri görevlerine başladı. 2018 yılı itibarıyla da 17 bin bekçi alımı yapılacağı belirtildi.

Devlet Personel Başkanlığı’nda bekçi alımı ilanları yayımlanacak ve başvurular iller bazında başlayacak. 17 bin mahalle ve çarşı bekçisi alımı için ilanları bekleyen adaylar haftalar önce açıklanan kontenjanlara alımların başlatılmasını istiyor.

Bekçi alımı şartlarına bakılacak olursa 2017 yılında yer alan sözlü sınav şartının yerini yazılı sınav aldı. Adaylar ilk etapta yazılı sınava tabi tutulacaklar.

Bekçi alımı yazılı ve sözlü sınav şartı şu şekilde olacak! 2 Mart 2018 tarihli resmi gazetede Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği yayımlandı ve sözlü sınav şartının yerine yazılı sınav ilk aşamaya alındı. Bekçi alımı sözlü sınavı daha sonraki aşamada yapılacak.

Çarşı ve mahalle bekçisi alımı yaş şartı nedir? Bekçi alımlarına 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak şeklinde belirtildi.

Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak, Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak gerekiyor.

2018 yılı bekçi alımları genel şartları nelerdir? T.C. vatandaşı olmak, ilkokulu bitirmiş olmak, askerliğini bitirmiş olmak, kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak. Memuriyete engel bir hali bulunmamak, silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak, Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak gerekmektedir.

Bekçi alımlarında yer alan cezai şartlar nelerdir? Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak şartı da aranacak. Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak, Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak.

2018 yılı bekçi alımlarında başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak. Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olması gerekecek. EGM çarşı ve mahalle bekçisi alımı sınav yönetmeliği için TIKLAYINIZ.

Yorumlar
MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.